Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą, czyli działania poddębickich policjantów

268-152833
fot. KPP Poddębice

Ulubionym sposobem na spędzenie wolnego czasu latem jest wypoczynek nad wodą. To czas kiedy w pełni możemy się cieszyć letnią pogodą, pływamy, uprawiamy sporty wodne. Jednak czy zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie? Poddębiccy policjanci w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" przypominają dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji.

Mundurowi od początku wakacji organizują i spotykają się na świeżym powietrzu z dziećmi i młodzieżą. Prelekcje poświęconą bezpieczeństwu to podstawowe działania podczas wypoczynku w przerwie od nauki szkolnej. Urlopowicze i turyści wypoczywający nad zbiornikiem Jeziorsko, a także w ośrodkach na terenie powiatu poddębickiego, mieli okazję poznać policjantów oraz przy okazji zdobyć cenną wiedzę. Podczas spotkania funkcjonariusze prezentują sprzęt służbowy oraz omawiają sytuacje których każdy powinien unikać, aby nie narażać życia i zdrowia na niebezpieczeństwo. Dodatkowo dzielnicowy na zakończenie spotkania rozmawiał z opiekunami o możliwościach kontaktu z nim, w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Omówił założeniach aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas".

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie pozwoli nam przywieźć z urlopu tylko dobre wspomnienia.

Rady dla wypoczywających nad wodą

  1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie, a w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  1. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  1. Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
  1. Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  1. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne - nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  1. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!
  1. Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający - pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony). Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  1. Zadbaj o innych - jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemuz wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

Podczas upałów:

  1. Regularnie pijmy duże ilości wody.
  2. Ograniczajmy do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni słonecznych.
  3. Utrzymujmy chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia, stosując żaluzje w drzwiach
    i oknach.
  4. Ubierajmy się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry i nakrycia głowy. Lekka odzież o jasnych kolorach odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
  5. Pamiętajmy, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe, dlatego przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowajmy szczególną ostrożność i starajmy się nie zaprószyć ognia (www.gov.pl).


Źródło: KPP Poddębice