Koncert pieśni żołnierskich „Wyklęte i zakazane” w uniejowskiej kolegiacie

Untitled

W sobotę, 6 listopada kolegiata w Uniejowie gościła artystów Teatru Wielkiego i Muzycznego w Łodzi oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury z Łodzi, którzy zaśpiewali znane pieśni żołnierskie Armii Krajowej. Artystom towarzyszyli studenci wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi.

Organizatorem wydarzenia w Uniejowie była Fundacja Canto Pro Classica. „Wyklęte i zakazane" to projekt oparty na utworach śpiewanych przez żołnierzy Armii Krajowej. Uwiecznia antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej, przedstawiając w epizodach historię okupacji niemieckiej od kapitulacji wrześniowej, aż po wkroczenie Armii Czerwonej do Warszawy.

W czasie koncertu zgromadzona w kolegiacie publiczność wysłuchała pieśni żołnierzy wyklętych oraz zakazane piosenki z okresu okupacji niemieckiej w nietypowej oprawie i znakomitym wykonaniu. W repertuarze zaprezentowano m.in. utwory: „O mój rozmarynie", „Rozkwitały pąki białych róż", „Czerwone jabłuszko", „My, Pierwsza Brygada".

,Wyklęte i zakazane" to koncert pieśni żołnierskich w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego i Muzycznego w Łodzi: Aleksandry Borkiewicz (sopran), Agnieszki Gabrysiak (mezzosopran), Andrzeja Kostrzewskiego (baryton), Szymona Jędrucha (tenor), Lesława Białeckiego – (bas), studentów wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Zespołu Kameralnego im. Jana Kiepury z Łodzi i BognaBand pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.

Reżyserem muzycznego spektaklu Dariusz Stachura, śpiewak operowy, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. Jak zapewniał po koncercie, w planach są kolejne koncerty i wydarzenia, które artyści chcieliby organizować w Uniejowie.

Koncert dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa". Partnerami wydarzenia było Miasto Uniejów, MGOK w Uniejowie i Parafia pw. Św. Floriana w Uniejowie.

Patronat Honorowy nad wydarzeniami objął Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber.

Źródło: UM Uniejów