Kolejne zmiany przy pomniku w Czekaju

D34A9307-1536x1024

Początek II wojny światowej to najtragiczniejsza karta w historii wsi Czekaj. W dniu 8 września 1939 roku hitlerowcy w bestialski sposób zamordowali tu 18 osób, a większą część wioski spalili. O tych bolesnych chwilach przypomina odsłonięty w 1989 roku pomnik poświęcony pamięci zamordowanym przez żołnierzy Wehrmachtu mieszkańcom oraz umieszczona na nim tablica z nazwiskami ofiar.

To miejsce od lat skupia uwagę mieszkańców Czekaja i jednoczy ich w zachowaniu pamięci o losie swoich przodków. Każdego roku, w rocznicę tych tragicznych wydarzeń przy pomniku odbywają się uroczystości z licznym udziałem władz samorządowych, przedstawicieli instytucji i organizacji. Stałymi punktami obchodów są: msza polowa, apel pamięci oraz składanie wiązanek kwiatów przez delegacje. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od wielu lat uroczystości w Czekaju uświetnia Reprezentacyjny Oddział Kawalerii Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.


W ubiegłym roku, staraniem mieszkańców wsi Czekaj, przy wsparciu Burmistrza Józefa Kaczmarka udało się uregulować stan prawny miejsca pamięci. Z wnioskiem o dokonanie tej czynności do Urzędu Miasta w Uniejowie zgłosili się właściciel działki wraz z Panią Sołtys. Z nieruchomości wydzielono geodezyjnie grunt znajdujący się bezpośrednio pod pomnikiem. W wyniku podziału geodezyjnego powstały dwie działki ewidencyjne o powierzchni 173 metrów kwadratowych, które Pan Mirosław Fijałkowski przekazał – w drodze darowizny – na rzecz Gminy Uniejów.

Mieszkańcy Czekaja wzięli na swoje barki uporządkowanie całego terenu: usunęli wysoki żywopłot, obrastający plac, naprawili i pomalowali maszty na flagi, a w rabatach wokół pomnika posadzili tuje i bukszpany. Całe przedpole pomnika – dzięki pomocy Burmistrza Kaczmarka – utwardzono kostką brukową. Przybyło przestrzeni, a nawet znalazło się miejsce na ustawienie ławek parkowych, które na rzecz sołectwa przekazał Prezes „Term Uniejów". Dzięki tym wszystkim zabiegom miejsce pamięci w Czekaju zyskało należny mu wygląd, czego potwierdzeniem są słowa aprobaty wyrażane przez odwiedzające je osoby.

Na tym jednak nie kończy się aktywność mieszkańców. Wiosną bieżącego roku, p. Anna Fijałkowska – sołtys Czekaja, pozyskała środki na oświetlenie pomnika. Zakup lamp oraz instalacji solarnej do ich zasilenia sfinansowało Starostwo Powiatowe w Poddębicach. Słupy pozyskane przez Sebastiana Fijałkowskiego, odnowił i polakierował Marek Zwoliński. Przygotowaniem gruntu i posadowieniem lamp przy pomniku zajęli się wspólnie Pan Sebastian oraz Tomasz Bartosiak. Nowe oświetlenie już działa: jest ekologiczne, w 100% zasilane energią słoneczną, dzięki czujnikom zmroku zapala się tuż po zachodzie słońca. Fotokomórka czuła na ruch powoduje, że lampy pracują w dwóch trybach: energooszczędnym (lekko przygaszone światło) oraz w pełnej mocy oświetlenia, natychmiast po wykryciu ruchu w promieniu kilku metrów. 

Wokół pomnika dzięki remontom przybyło zarówno przestrzeni, jak i zieleni, która z kolei wymaga regularnej pielęgnacji. O wszystkie zabiegi ogrodnicze i prace porządkowe dbają, rzecz jasna, sami mieszkańcy. Pan Fijałkowski, darczyńca działki, znacznie ułatwił m.in. podlewanie. Z własnego źródła na „zaplecze" pomnika udostępnił i zamontował zasilanie w wodę i energię elektryczną. Dyskretnie zamontowany kran i konewki zlikwidowały problem donoszenia wody wiadrami. Z kolei gniazdka ułatwią przygotowanie wrześniowych obchodów.

Źródło: UM Uniejów