Klub „Polska pięknieje” szósty raz w Uniejowie

1-1
fot. M-GBP w Uniejowie/UM Uniejów

Ten wyjątkowy Klub skupia przedstawicieli samorządów i instytucji kultury, którzy realizują wyróżniające się projekty z zakresu dziedzictwa kulturowego, turystyki i edukacji. Służy zdobywaniu wiedzy i wymianie doświadczeń. Takie nieformalne zebrania osób, które się znają najlepiej zdają egzamin. 

Program uniejowskiego spotkania 10-12 maja wyróżniał różnorodnością. Pierwszym punktem był wyjazd do Spycimierza. Najpierw historycy Tomasz Wójcik i Jędrzej Kałużny zaprosili gości na spacer szlakiem historyczno-kulturowym „Spycimierska droga". Obchód zakończył się w Centrum „Spycimierskie Boże Ciało" w budowie. Tam na gości czekał burmistrz Józef Kaczmarek, który oprowadził po obiekcie. Placówka, choć jeszcze nie wykończona zrobiła na wszystkich bardzo duże wrażenie.

Po tym pełnym wrażeń wypadzie, goście pojechali do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Tutaj odbyła się główna część, czyli prezentacje klubowiczów. Gości powitał Andrzej Szoszkiewicz, organizator spotkania. Następnie o przebudowie kompleksu Bożego Ciała w Gdańsku opowiedział dyrektor Hevelianum Paweł Golak. Małgorzata Wisz, dyrektorka Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej przybliżyła tradycję garncarską w Medyni. Potem na temat działalności Związku Gmin Łuk Mużakowa mówił burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak. Aneta Legierska, pełnomocniczka Marszałka Województwa Śląskiego przedstawiła wyzwania związane z ochroną dziedzictwa niematerialnego w Beskidzie Śląskim. Na zakończenie burmistrz Iłowej Paweł Lichtański omówił projekt budowy wielofunkcyjnego ośrodka „Dobre miejsce".

Wszyscy uczestnicy spotkania klubowego zostali w Uniejowie na kolejne dwa dni, by uczestniczyć w drugiej międzynarodowej konferencji „Dziedzictwo kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów".

Źródło: M-GBP w Uniejowie/UM Uniejów