Ulgi i odliczenia w Twój e-PIT
Rozliczając podatek PIT można skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. Zeznania udostępnione przez administrację skarbową w usłudze Twój e-PIT uwzględniają takie ulgi jak:
Pozostałe przysługujące ulgi podatkowe należy samemu wskazać podczas rozliczenia w systemie. Informacje na temat najbardziej popularnych ulg znajdują się na stronie podatki gov.pl.
Najpopularniejszą ulgą podatkową jest ulga na dzieci. Korzystają z niej podatnicy, którzy obliczają podatek według skali podatkowej i sprawują pieczę nad małoletnim dzieckiem jako rodzic lub opiekun prawny. Prawo do ulgi mają również rodzice, którzy utrzymują pełnoletnie dzieci z niepełnosprawnościami (bez względu na wiek) lub dzieci do 25. roku życia, które uczą się i spełniają dodatkowe kryteria, przede wszystkim dochodowe.
W przypadku gdy podatnik ma za mały podatek do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi, może otrzymać dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci.
Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci stanowi różnicę między kwotą ulgi na dzieci, która przysługuje podatnikowi, a kwotą, o którą podatnik faktycznie pomniejszył swój podatek w zeznaniu.
Kwota dodatkowego zwrotu nie może przekroczyć sumy zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (chodzi o składki podlegające odliczeniu w zeznaniu PIT-37 albo PIT-36 lub pobrane od przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów, innych niż przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej) oraz zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne (z wyjątkiem odliczonych w zeznaniu PIT-36L lub PIT-28, lub odliczonych od karty podatkowej i wykazanych jako odliczone w PIT-16A).
Szczegółowe informacje na temat ulgi na dzieci, znajdują się na stronie: podatki.gov.pl.
Podatnik niebędący przedsiębiorcą, który uzyskał jedynie przychody zwolnione od opodatkowania w ramach ulgi dla młodych albo ulgi na powrót, z samego faktu uzyskania tych przychodów nie musi składać zeznania podatkowego. Jeśli jednak ma prawo do ulgi na dzieci i chce z niej skorzystać, musi złożyć zeznanie. Gdy to zrobi otrzyma dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które wyznaczają górny pułap zwrotu.
Podatnik, który osiągnął jedynie przychody zwolnione od podatku i chce skorzystać z przysługującego mu dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci, musi złożyć zeznanie podatkowe i zawnioskować o taki zwrot.
Podatnik może wygodnie złożyć zeznanie w usłudze Twój e-PIT. Pomimo, że po wejściu do usługi otrzymuje komunikat o tym, że nie musi składać zeznania, ma możliwość kliknięcia przycisku „Złóż PIT-37”. Po kliknięciu tego przycisku przechodzi do zeznania, z którego wynika, jaka kwota została objęta zwolnieniem w ramach ulgi dla młodych czy ulgi na powrót.
Jeśli podatnik chce skorzystać z dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci klika przycisk: „Edytuj” przy sekcji „Ulgi i odliczenia”. Po wejściu do części „Ulga na dzieci, dodatkowy zwrot lub informacje o uldze dla rodzin 4+” podatnik powinien zweryfikować poprawność informacji w części „Dane dziecka” i zaznaczyć pole wyboru „Chcę skorzystać z dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci”. Kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wynikające z informacji od płatnika zostaną wtedy podstawione automatycznie, oraz zostanie wyliczona kwota dodatkowego zwrotu.
Zwrot ten jest traktowany tak samo jak nadpłata podatku. Zostanie więc zwrócony przez urząd skarbowy. Jeśli podatnik złożył PIT w formie elektronicznej otrzyma zwrot w terminie do 45 dni od złożenia zeznania.