wersja testowa serwisu

Jakie skarby znaleziono w Uniejowie?

DSC_0571

Festiwal Misji Skarb odszedł już do historii, ale dzięki temu wydarzeniu, właśnie z odmętów historii poszukiwacze skarbów wydobyli na światło dzienne sporą ilość znalezisk – śladów uniejowskiej przeszłości.

Podczas zamykajacej tegoroczne wakacje imprezy, w sobotę 29 sierpnia, przy uniejowskim parku odbył się Zlot poszukiwaczy, który koordynował jeden z pomysłodawców festiwalu – Radosław Herman, archeolog, który od kilkunastu lat angażuje się w popularyzację historii Uniejowa.

Uczestnicy prowadzili terenowe poszukiwania zabytków, a ich efekty są doprawdy imponujące. Łącznie odnaleziono ponad 200 artefaktów.

Aktualnie trwa selekcja, ponieważ zachodzi prawdopodobieństwo, że część to współczesne ozdoby albo coś, co wyglądało na coś innego. Z najciekawszych przedmiotów należy wymienić fragment rozerwanej spiżowej armaty z herbem, kulę żelazną do armaty, groty bełtów do kuszy, zespół kilkudziesięciu monet królów polskich z najstarszym denatem jagiellońskim oraz znaczek młodzieżowej organizacji faszystowskiej RAD ( Służba Pracy Rzeszy), której obóz, radny Tomasz Wójcik, odkrył niedaleko Uniejowa – przekazał nam p. Herman.

Z kolei w niedzielę 30 sierpnia zorganizowano zawody w poszukiwaniach, które rozegrano na miejskiej plaży. W zawodach poszukiwacze rywalizowali ze sobą w skuteczności odnajdywania ukrytych wcześniej przedmiotów – amerykańskich jednocentówek, z których najstarsze datowane są na 1910 rok.
Zwykle na takich zawodach poszukiwacze szukają rzeczy metalowych, jakichś przedmiotów, które nie są wcale cenne, natomiast w tym roku przywieźliśmy ze sobą 2000 sztuk jednocentówek amerykańskich, z których najstarsza jest z 1910 roku – mówili podczas wręczenia nagród zwycięzcom bohaterowie programu Misji Skarb.


Zawodnicy mieli do dyspozycji zaledwie 20 minut, ale ten krótki czas wystarczył, aby wyłonić zwycięzcę – p. Jacka Żukiewicza, znalazcę 30 ukrytych jednocentówek. Ponadto, w trakcie poszukiwań trafiono również na niewybuch, któremu poświęciliśmy osobny artykuł (dostępny tutaj).

Źródło: UM Uniejów, Zdjęcia: p. Wiktor Stusio.