Jak będzie wyglądało tegoroczne Boże Ciało w Spycimierzu?

Spy-1750-1024x681
fot. UM UNiejów

Tegoroczne Spycimierskie Boże Ciało będzie pierwszą uroczystością od czasu wpisu tradycji na światową listę UNESCO w grudniu 2021 r. Spodziewamy się wielu gości, którzy przyjadą podziwiać dywan z żywych kwiatów oraz przejdą w procesji trasę Bożego Ciała.

Mieszkańcy parafii Spycimierz rozpoczynają układanie dywanów w godzinach porannych, msza św. zaplanowana jest na godz. 17.00. Po mszy wyruszy procesja wzdłuż trasy Bożego Ciała. 

Uroczystą oprawę uroczystości wzbogacą dwa koncerty muzyków z Kaustinen w Finlandii (o godz. 13.30 i 15.45 przed kościołem parafialnym), którzy kultywują przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję gry na skrzypcach. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. będzie można podziwiać krakowskie szopki, pierwszą polską tradycję na światowej liście. W procesji uczestniczyć będą goście z włoskiej Arteny, którzy zaprezentują kwiatowe krucyfiksy. Więcej informacji poniżej.

Goście tegorocznego Spycimierskiego Bożego Ciała


Skrzypkowie z Kaustinen
(Finlandia)

W liczącej 4 300 mieszkańców gminie Kaustinen w środkowej Finlandii setki mieszkańców podtrzymują żywą tradycję muzyczną i taneczną, której głównym instrumentem są skrzypce.

Dawny styl gry przetrwał przede wszystkim dzięki tradycyjnej metodzie uczenia się ze słuchu. Przekazywanie umiejętności oparte na modelu mistrz-uczeń, zapewniło zachowanie zarówno starego stylu, jak i repertuaru obejmującego setki melodii. Wcześniej tradycja ta była przekazywana w rodzinach, a współcześnie wielu z praktyków tej tradycji uczy się grać w szkołach między innymi na specjalnych zajęciach dla dzieci, zwanych Näppäri. Najważniejszym wydarzeniem w Kaustinen jest coroczny Festiwal Muzyki Ludowej, w którym bierze udział tysiące muzyków amatorów i profesjonalistów z całej Finlandii i świata.

Tradycja została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2021 r.

Szopki krakowskie

To pierwsza polska tradycja umieszczona w 2018 r. na światowej liście UNESCO. Trwa nieprzerwanie od XIX wieku. Konstrukcje szopek najczęściej wykonane są z drewna, dykty i tektury, a do ich ozdabiania wykorzystuje się kolorowy papier, bibułę i staniol – wielokolorową, błyszczącą, metaliczną folię. Obowiązkowo nawiązują do zabytkowej architektury Krakowa i stanowią jej twórczą interpretację. Centralne miejsce w szopce zajmuje scena Bożego Narodzenia.

Najważniejszym wydarzeniem jest coroczny konkurs odbywający się w pierwszy czwartek grudnia. Ustawione na stopniach pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym ocenia profesjonalne jury. Co roku w konkursie bierze udział ok. 50 szopkarzy.

Kwiatowe krucyfiksy z Arteny (Włochy)

Infiorata dei Cristi odbywa się przy okazji procesji ku czci Matki Boskiej Łaskawej z Arteny. Cechą szczególną są duże drewniane krucyfiksy ozdobione trzciną, dzikimi szparagami i tysiącami kwiatów. Procesja wychodzi z Sanktuarium Matki Bożej, przechodzi ulicami Arteny i kończy się w kolegiacie Świętego Krzyża. Przez tydzień można oglądać wizerunek Madonny Łaskawej wraz z ukwieconymi krucyfiksami i chorągwiami procesyjnymi.

Święto zostało ustanowione w 1731 r. i odbywa się regularnie w wigilię trzeciej niedzieli maja. Poza licznymi wiernymi, biorą w nim udział bractwa, aktywne w Artenie od średniowiecza. Kwiatowe krucyfiksy po raz pierwszy pojawiły się w procesji w 1861 r. Wykonują je członkowie bractwa, a sztuka ich wykonania przekazywana jest kolejnym pokoleniom.

Źródło: UM Uniejów