Gmina Uniejów: Termomodernizacja strażnic już na końcowym etapie prac

D34A1497-768x512
fot. UM Uniejów

Prace budowlane w trzech strażnicach OSP na terenie gminy zmierzają do finiszu. Termomodernizację obiektów użyteczności publicznej w Skotnikach, Orzeszkowie i Woli Przedmiejskiej rozpoczęto na początku jesieni ubiegłego roku. Z trudem wyłoniony w przetargu wykonawca podjął się realizacji zadania w czasie niekorzystnych zmian na rynku budowlanym. Wzrost cen materiałów oraz problemy z zaopatrzeniem wstrzymały prace i znacznie opóźniły termin ich ostatecznego zakończenia.

Termomodernizacja strażnic, na którą długo czekali mieszkańcy Skotnik, Orzeszkowa i Woli Przedmiejskiej, nadal weryfikuje cierpliwość – zarówno lokalnych społeczności wymienionych sołectw, jak i gminnego samorządu, który pomimo opóźnień, optymistycznie dostrzega na horyzoncie finał powziętych robót. Stopień zaawansowania inwestycji jest na chwilę obecną bardzo wysoki, w każdym z budynków wykonano już większość prac budowlanych przewidzianych w projekcie.

W ramach zleconego zadania w strażnicach przeprowadzono modernizację instalacji elektrycznej, polegającą na wykonaniu tablicy rozdzielczej oraz instalacji zasilania i okablowania nowych urządzeń, wymianie instalacji odgromowej i uziemiającej, wykonaniu instalacji fotowoltaicznej, ochrony przeciwporażeniowej i ochrony przepięciowej.

Jednym z trudniejszych etapów modernizacji wiekowych budynków, była kompleksowa przebudowa zadaszenia. Rozpoczęto ją od demontażu całej konstrukcji dachów wraz z poszyciem. Odkryte kominy, w każdym z remontowanych budynków, wykazały spękania i ubytki tynków, czapek, zniszczenia powłok malarskich i zawilgocenie. Po uprzednim sprawdzeniu przepustowości kanałów, budowlańcy wypełnili ubytki, a następnie wzmocnili zewnętrzną konstrukcję kominów siatką i tynkiem w kolorze elewacji. Czapki kominów zostały odtworzone, a następnie pokryte od góry blachą. W dalszej kolejności, na bazie odtworzonego wieńca stropowego, który wzmocni konstrukcję ścian nośnych, powstały nowe szkielety więźby dachowej z wiązarów. Zdemontowanie pokrycia dachowego umożliwiło docieplenie istniejących stropów. Płyty z wełny mineralnej zostały w tym celu ułożone na deskach opartych na dolnym pasie wiązara. Całość wymienionej konstrukcji dachów, po uprzednim zaimpregnowaniu, pokryto nieprzepuszczalną folią, a następnie płaską, ocynkowaną i powlekaną blachą w kolorze grafitowym.

W zakresie prac elewacyjnych, w pierwszej kolejności przeprowadzono całkowitą wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Z reguły bowiem, powstające wraz z upływem czasu nieszczelności okien oraz drzwi wejściowych, przyczyniają się do największych strat ciepła. Okna strażnicy w Woli Przedmiejskiej były w najlepszym stanie technicznym. Materiał PCV, z którego były wykonane ramy oraz skrzydła, ma niestety ograniczony okres trwałości – w wyniku działania warunków atmosferycznych ulega deformacji, co znacznie utrudnia ich prawidłowe domykanie. Ramy okienne wykonane z drewna są dużo bardziej żywotne, rzec można, że nawet długowieczne. Niestety, nie można tego powiedzieć o budynku w Orzeszkowie. Mimo, że okna w tej strażnicy były drewniane, to jednak wykone w starej technologii, nie chroniły już wnętrza w czasie siarczystych mrozów. Jeszcze gorzej prezentował się pod tym względem budynek w Skotnikach, gdzie z braku środków w kasie ówczesnej jednostki OSP, wybite szyby „uzupełniano" przy użyciu płyt OSB. Wymianie na nowe podlegały także wrota garaży oraz bramy segmentowe. Mimo, że część z nich wydawała się być w zadowalającym stanie, w rzeczywistości żadna nie spełniała przyjętych w projekcie norm termoizolacji.

Ściany zewnętrzne wraz z fundamentami wpierw osuszono, zaizolowano i docieplono przy użyciu płyt z wełny mineralnej. Tak powstałą, jednolitą powierzchnię wzmocniła siatka zatopiona w kleju montażowym, zaś – nałożona jako warstwa ostatnia – silikatowa wyprawa tynkarska, która stanowi zewnętrzną elewację budynków. W każdej strażnicy ścianę frontową wykonano dodatkowo jako trójwarstwową, z użyciem kamienia wapiennego.

Wykończenie budynku przy użyciu tego materiału jest bezpośrednim nawiązaniem do historycznego budownictwa regionalnego, świadczącego o odrębności architektonicznej gminy Uniejów, o czym wspomniał burmistrz Józef Kaczmarek podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Uniejowie:

– Na strażnicach prace są kontynuowane, co prawda powoli, ale kierują się do przodu. Wiemy jak trudna jest sytuacja na rynku budowlanym i związanych z nim usług. Zauważcie Państwo, te budynki na zewnątrz wykonane są z kamienia wapiennego, niestety są one z tego powodu nieco droższe, natomiast zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ chcemy żeby w każdej miejscowości znalazły się budynki świadczące o istniejącym tutaj przez bardzo długi czas budownictwie regionalnym.

Zastosowanie lokalnego surowca, tzw. „opoki" w budynkach mieszkalnych i gospodarskich nadaje krajobrazowi kulturowemu naszej okolicy wyjątkowości i wyróżnia go na tle regionów środkowej Polski. Przykłady budownictwa regionalnego bazującego na lokalnym białym kamieniu są widoczne na terenie całej gminy. Największa liczba budynków z opoki znajduje się w miejscowościach: Czepów (81), Wielenin (60), Orzeszków (50), Rożniatów (47), Ostrowsko (42), Stanisławów (35), Spycimierz (33), Lekaszyn (30), Uniejów (29), Wilamów (29). Oprócz typowej zabudowy wiejskiej (budynki mieszkalne, inwentarskie, stodoły), w gminie można zobaczyć kilka wyjątkowych budynków z opoki, ze specyficznymi elementami architektonicznymi. Są to kościoły w Wilamowie i Wieleninie, remiza strażacka w Rożniatowie, młyn i pozostałości po tartaku w Wilamowie. Rozwiązanie z dekoracyjnym użyciem białego kamienia w elewacji frontowej budynku, w ramach przeprowadzonej modernizacji, zastosowano już m.in. w strażnicy OSP w Ostrowsku.

Źródło: UM Uniejów