wersja testowa serwisu

Gmina Uniejów chce doposażyć stołówkę w Szkole Podstawowej. Wniosek został już złożony

education-662458_1920
fot. ilustracyjne

Gmina Uniejów złożyła do Wojewody Łódzkiego wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na realizację rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu".

Budynek Szkoły Podstawowej w Uniejowie od kilkudziesięciu lat dysponuje własną stołówkę szkolną. Wydawane są w niej smaczne i pożywne, dwudaniowe obiady, które panie kucharki za każdym razem przygotowują na miejscu.

Stołówka obejmuje kuchnię, zmywalnię, obieralnię oraz wydawalnię posiłków. Na jej wyposażenie składają się stoły, krzesła, zastawa stołowa, sprzęt AGD, itp. Niestety, z uwagi na około 20-letni okres użytkowania, elementy te zostały wyeksploatowane i wymagają ciągłych, kosztownych napraw i konserwacji.

Innym mankamentem jadłodajni jest znajdujący się w niej stary sprzęt elektryczny, pobierający znacznie wyższe ilości energii, niż nowoczesne urządzenia, które produkowane są w dzisiejszych czasach.

W stołówce brakuje też pieca konwekcyjnego, co w bardzo dużym stopniu utrudnia wydawanie ciepłych posiłków.

Wyposażenie kuchni nie pozwala obecnie na jej sprawne funkcjonowanie, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę obserwowany w ostatnich latach wzrost liczby uczniów korzystających z posiłków w stołówce szkolnej.

1 stycznia 2019 r. ruszył ministerialny Program „Posiłek w szkole i w domu", ustanowiony na lata 2019-2023. Ma on charakter modułowy. Moduł 3, dotyczący tworzenia od podstaw, doposażenia lub adaptacji stołówek szkolnych oraz poprawę ich standardu, daje Gminie Uniejów możliwość pozyskania wsparcia finansowego na podwyższenie poziomu tutejszej stołówki i zwiększenie zakresu podejmowanych przez nią działań.

W związku z tym, Gmina Uniejów, która jest organem prowadzącym Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie, złożyła wniosek do Wojewody Łódzkiego o udzielenie wsparcia finansowego na realizację zadania w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu".

We wniosku zadeklarowano zakup niezbędnego asortymentu służącego do przygotowywania posiłków w szkolnej stołówce. Wśród nich znajdują się specjalistyczne meble (np. stoły i szafy ze stali nierdzewnej), sprzęt AGD (np. taboret gazowy, piec konwekcyjny, kuchnia gazowa, patelnia elektrycznej, zamrażarka, chłodziarka, mikrofalówka), zastawa stołowa, a także naczynia i inne akcesoria kuchenne.

Realizacja zadania, oprócz tego, że pozwoliłaby doposażyć stołówkę, umożliwiłaby także wydawanie więcej niż 500 posiłków dziennie.

Kwota dofinansowania, o jaką wnioskowała Gmina Uniejów, wynosi 80 tys. zł. Ponieważ Program zakłada obowiązkowy wkład finansowy lub rzeczowy w wysokości 20% środków niezbędnych do realizacji dotowanego zadania w Programie, Gmina zadeklarowała wkład własny w wysokości 20 tys. zł. Całkowity koszt realizacji zadania to 100 tys. zł.

Źródło: UM Uniejów