wersja testowa serwisu

Formalności w sprawie włączenia jednostki OSP Wielenin do KSRG dobiegają końca

DSC_8762

Powoli dobiegają końca formalności związane z włączeniem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieleninie do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.

W czwartek 2 września podpisano trójstronne porozumienie, które zgodnie z przepisami prawa, poprzedza włączenie jednostki do KRSG. Swoje podpisy na porozumieniu złożyli: mł. bryg. Radosław Cieślikowski – Komendant Powiatowy PSP w Poddębicach, Józef Kaczmarek – Burmistrz Uniejowa, Bogdan Marciniak – Prezes OSP Wielenin oraz Konrad Trzebiński – Naczelnik OSP Wielenin. Podczas podpisania obecny był również bryg. mgr inż. Zbigniew Nastarowicz – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Poddębicach.

Porozumienie zawiera m. in. gotowość operacyjną jednostki OSP, zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu, wymagany poziom wyszkolenia ratowników w jednostce czy określenie sposobu utrzymania stanu gotowości jednostki do działań ratowniczych.

Kolejnym krokiem proceduralnym będzie przekazanie dokumentacji przez Komendanta Powiatowego PSP w Poddębicach do właściwego miejscowo Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Ostateczną decyzję o włączeniu jednostki do systemu podejmie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej na wniosek Komendanta Wojewódzkiego.

Włączenie jednostki z Wielenina do KSRG ma na celu przede wszystkim zwiększenie ochrony przeciwpożarowej i właściwe zabezpieczenie zakładu produkcyjnego firmy K-Flex. Jak wiadomo K-Flex jest obecnie największym pracodawcą na terenie gminy. Specyfika wytwarzanych w zakładzie materiałów izolacyjnych i akustycznych wymaga właściwego przygotowania służb gaśniczo – ratowniczych w przypadkach zaistnienia zdarzenia na terenie firmy. Jednostka OSP w Wieleninie jest najbliższą, co gwarantuje szybki czas reakcji i dotarcia na miejsce zdarzenia.

Warto nadmienić, że temat podjęty został już w roku ubiegłym. Mamy nadzieję, że decyzja nadejdzie do Druhów z Wielenina jak najszybciej. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia OSP Wielenin będzie czwartą jednostką na terenie gminy działającą w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego.

Źródło: UM Uniejów