Eko-kreatywność: Budki dla jeży i ptaków oraz pomalowane ule przez dzieci

D34A6173
fot. UM Uniejów

W ekomiasteczku podczas Earth Festival Uniejów 2024 odbyło się wyjątkowe wydarzenie z udziałem uczniów ze szkół podstawowych w Uniejowie (pod opieką p. Elżbiety Bartnik i Adrianny Bartnik) i Wieleninie (pod opieką p. dyrektor Ewy Kolasy) oraz Nadleśnictwa Turek (pod kierunkiem p. Anny Cichej, specjalisty SL ds. edukacji leśnej i ochrony przyrody) Uczniowie zaangażowali się w budowę budek dla jeży i ptaków oraz malowanie uli, które zostały umieszczone w parku i przy Centrum „Spycimierskie Boże Ciało" w Spycimierzu.

Wydarzenie rozpoczęło się przed południem, kiedy to dzieci wraz z nauczycielami i przedstawicielami Nadleśnictwa Turku rozpoczęli pracę nad budową specjalnych schronień dla ssaków i pszczół. Prace odbywały się w ekomiasteczku, które jest częścią festiwalu poświęconego ekologii i ochronie środowiska. Dzieci pod okiem leśniczych skręcały budki z dostępnych materiałów, dbając jednocześnie o ekologiczne podejście do projektu.

Następnie, po wykonaniu prac, przenieśli się do parku, na ścieżkę Zieleń i do Spycimierza, gdzie budki i ule zostały umieszczone w wyznaczonych lokalizacjach. Każde dziecko miało możliwość wyrażenia swojej kreatywności poprzez ozdobienie uli przy użyciu kolorowych farb i różnorodnych wzorów. Malowanie uli nie tylko było świetną zabawą, ale także miało na celu przyciągnięcie pszczół do nowych domów, wspierając tym samym ochronę lokalnej przyrody.Budki będą służyły jako przytulne domy dla dzikich mieszkańców, a jednocześnie stanowić atrakcję dla lokalnych społeczności i turystów odwiedzających gminę Uniejów.

Podczas całego wydarzenia panowała atmosfera zaangażowania i radości. Dzieci miały okazję uczyć się o znaczeniu ochrony środowiska oraz praktycznie przyczynić się do poprawy warunków życia dzikich zwierząt, takich jak jeże. Współpraca między szkołami, nadleśnictwem a lokalną społecznością była nie tylko edukacyjna, ale również inspirowała do działania na rzecz dobra wspólnego i harmonii z naturą.

Całe wydarzenie zostało zarejestrowane i pokazane na antenie telewizji Polsat News. O tej inicjatywnie opowiedział Nadleśniczy Nadleśnictwa Turek – Łukasz Wyrzykowski.

Młodzi twórcy dzieł otrzymali podziękowania i upominki.

Tego typu inicjatywy nie tylko podnoszą świadomość ekologiczną, ale także integrują społeczność lokalną w działaniach na rzecz ochrony środowiska i dbałości o lokalny ekosystem. Dzieci uczą się, że ich małe działania mają wielkie znaczenie dla zachowania przyrody i przyszłych pokoleń.

Źródło: UM Uniejów