Duże działania łęczyckich policjantów. Wspierali ich mundurowi z Kutna i Poddębic

kpp-be

Na terenie powiatu łęczyckiego zostały przeprowadzone działania pod nazwą ,, PRĘDKOŚĆ i NURD". W akcji, której celem było bezpieczeństwo użytkowników dróg, łęczyckich policjantów wspierali funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego z Kutna i Poddębic. Nadzorem objęta była droga numer 703 i teren miasta Łęczyca. Rezultatem wspólnych działań policjantów z trzech jednostek było ujawnienie, aż 88 negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Od początku 2023 roku na drogach powiatu łęczyckiego doszło do pięciu wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a kilkanaście osób zostało rannych. 

- Wciąż główną przyczyną zdarzeń jest nadmierna prędkości, a kolejna to nieustąpienie pierwszeństwa. Dlatego głównym celem akcji było eliminowanie negatywne zachowań uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim przekraczanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa w tym również pieszym. Pod "lupą" stróżów prawa były też niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego - mówi podkom. Mateusz Borowiecki.

W całodniowej akcji udział wzięło 13 funkcjonariuszy WRD. Najczęściej ujawniane wykroczenia to m.in.:

  • przekraczanie dopuszczalnej prędkości , w tym w rejonie przejść dla pieszych
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym będącym i wchodzącym na przejście
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
  • zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia
  • przekraczanie przez pieszych jezdni w miejscu niedozwolonym.

Podczas działań funkcjonariusze ujawnili łącznie, aż 88 przypadków złamania przepisów. Jedna kierująca straciła uprawnienia na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 64 km/h oraz została ukarana mandatem w kwocie 2000 zł i 14 punktów karnych.

Podczas działań funkcjonariusze nie zapominali o trwającej akcji profilaktycznej "Twoje Światła Nasze Bezpieczeństwo", zwracając uwagę na oświetlenie pojazdów. Jeden z kierujących zatrzymany do kontroli z uwagi na niesprawność techniczną świateł w pojeździe okazał się nim kierować mając w organizmie ponad pół promila alkoholu, za co stracił już uprawnienia do kierowania.

- Policjanci zwracają się z apelem do kierowców o zdjęcie nogi z gazu: ,, zwolnij i żyj" oraz do niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby z wyobraźnią poruszali się po drogach, pamiętając o obowiązku korzystania z przejść dla pieszych oraz o korzystaniu z elementów odblaskowych po zmroku - dodaje podkom. Mateusz Borowiecki.

W dniu przeprowadzanych działań na drogach powiatu łęczyckiego nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego.