„Mamy powody do radości, świętowania i dumy" – te słowa najlepiej oddają atmosferę gminnych obchodów 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Uniejowie. Uroczystość pełna symboli i wspomnień była również hołdem dla lokalnych osiągnięć i jedności mieszkańców.
Święto wolności i odrodzeniaKonstytucja 3 Maja z 1791 roku była przełomowym dokumentem – pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Miała na celu ratowanie upadającej Rzeczypospolitej i wprowadzenie reform zgodnych z duchem oświecenia. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, na zawsze wpisała się w historię jako symbol patriotyzmu i odwagi w dążeniu do niepodległości.
Patriotyczny przemarsz i symboliczny hołdUniejowskie uroczystości rozpoczęły się zbiórką przy harcówce ZHP. Stamtąd uczestnicy, w tym poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy, przemaszerowali pod Pomnik w Rynku. Po odegraniu hymnu narodowego przez Orkiestrę Dętą ZHP-OSP Uniejów, Michalina Kujawa i Marcel Kąpielski – uczniowie miejscowej szkoły – zaśpiewali wzruszającą wersję Mazurka Dąbrowskiego.
Głos zabrał dyrektor Ośrodka Kultury w Uniejowie, Robert Palka, który przywitał przybyłych gości i mieszkańców.
„Konstytucja 3 Maja to nasz narodowy powód do dumy"Wzruszające i refleksyjne przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie, Tomasz Wójcik. Przypomniał znaczenie majowej konstytucji i jej rolę w budowie nowoczesnego państwa. Zwrócił też uwagę na lokalny wymiar dumy narodowej:
„Nasza narodowa duma ma także wymiar lokalny. Razem, z pasją i zaangażowaniem, wybudowaliśmy pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne. Nasze miasto i gmina pięknieją, a turyści z Polski i zagranicy zachwycają się Ziemią Uniejowską. To nie jedyny powód do dumy – Ewa Pajor gra w finale Ligi Mistrzyń, a spycimierska tradycja jest wpisana na listę UNESCO [...] Mamy powody do dumy."
Wójcik wezwał także do codziennego świętowania polskości i lokalnej wspólnoty, niezależnie od miejsca czy okoliczności.
Młodzież w hołdzie historiiPo przemówieniu złożono kwiaty pod pomnikiem, a orkiestra odegrała „Witaj majowa jutrzenko". Później uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie wystąpili w spektaklu słowno-muzycznym przygotowanym pod opieką Agnieszki Pajor i Renaty Białek. W programie znalazł się m.in. taniec Leny Kowalskiej do muzyki Fryderyka Chopina, recytacje Gabrieli Antreou i Alicji Bartosik oraz wykonanie „Hymnu Konstytucji 3 Maja" przez Michalinę Kujawę.
Modlitwa i jedność w KolegiacieZwieńczeniem obchodów była Msza Święta w Kolegiacie Wniebowzięcia NMP w Uniejowie, odprawiona przez ks. Infułata Andrzeja Ziemieśkiewicza. Duchowy wymiar uroczystości podkreślił wspólnotowy charakter tego święta.
Wspólnota, która pamiętaW wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służby mundurowe, duchowieństwo, uczniowie, mieszkańcy i goście – w tym delegacja z miasta partnerskiego Mórahalom na Węgrzech. Obchody 3 Maja w Uniejowie po raz kolejny udowodniły, że pamięć o historii, szacunek dla tradycji i duma z lokalnych osiągnięć idą tu w parze.
źródło: Urząd Gminy Uniejów