Druhowie OSP Wielenin: „Chcemy brać udział w akcjach, wpis do systemu krajowego pomoże w realizacji naszej misji”

ospwielenin

Zarząd jednostki OSP z Wielenina rozpoczął starania o włączenie jej do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Jednym z priorytetów jest właściwe zabezpieczenie operacyjne zakładu K-Flex Polska.

W poniedziałek, 27 stycznia w siedzibie Urzędu Miasta odbyło się spotkanie w sprawie ustaleń dotyczących poprawy ochrony przeciwpożarowej na terenie miejscowości Wielenin. Uczestnicy spotkania, a więc Burmistrz Józef Kaczmarek, Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Radna Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi Dorota Więckowska oraz Komendant Powiatowy PSP w Poddębicach st. kpt. Radosław Cieślikowski, Prezes OSP Wielenin Bogdan Marciniak i Naczelnik OSP Wielenin Konrad Trzebiński omówili planowane przedsięwzięcia mające na celu m.in. zwiększenie ochrony przeciwpożarowej i właściwe zabezpieczenie zakładu produkcyjnego K-Flex Polska, działającego w Wieleninie.

Specyfika produkcji zakładu oraz plany inwestycyjne w zakresie rozbudowy skłaniają druhów oraz samorząd do podjęcia działań mających na celu właściwe przygotowanie jednostki w przypadkach zaistnienia zdarzenia na terenie zakładu. Wspomniana jednostka OSP jest najbliższą, co gwarantuje szybki czas reakcji i dotarcia na miejsce zdarzenia. Możliwości operacyjne skłoniły druhów do podjęcia starań o włączenie jednostki w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

To powołany przez Państwową Straż Pożarną i funkcjonujący od roku 1995 system, którego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. KSRG skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.

Jedną z przesłanek do wpisu jest choćby obecne wyposażenie OSP Wielenin. Jednostka posiada m.in ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Jelcz 5/32wraz z kompleksowym wyposażeniem i armaturą wodną, a ponadto: zestaw ratowniczo – medyczny wraz z defibrylatorem (PSPR3), wentylator oddymiającym pompy szlamowe i pompy pływające. Do tego należy dodać sprzęt oświetleniowy, urządzenie łączności oraz detektor prądu przemiennego.

Warto dodać, że starania jednostki wiążą się z dalszą poprawą warunków lokalowych m.in. w zakresie modernizacji garaży oraz dopasowaniem jednostki w sprzęt i nowy pojazd ratowniczo – gaśniczy, innymi słowy tego co niezbędne dla realizacji misji i powołania do ochrony ludzkiego życia i mienia.