Dożynki Województwa Łódzkiego - znamy miejsce i plan wydarzenia

Dożynki Województa Łódzkiego - znamy miejsce i plan wydarzenia

Dożynki Województwa Łódzkiego już niebawem. Jak co roku, będzie do wielkie wydarzenie. Tym razem miejscem, w którym zagości ponad sto stoisk Kół Gospodyń Wiejskich oraz tysiące mieszkańców województwa łódzkiego, będzie... Spała.

- Wracamy do tradycji, a dożynki wracają do Spały! Tegoroczne Dożynki Województwa Łódzkiego odbędą się 18 sierpnia. – Wracamy do wspaniałej, przedwojennej tradycji celebrowania święta plonów – mówi marszałek Joanna Skrzydlewska, która zaprasza do udziału w dożynkach wszystkich mieszkańców Łódzkiego.

Święto rozpocznie się o godz. 11 od polowej mszy dziękczynnej przed kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polskiej w Spale, następnie barwny korowód przejdzie na plac przy stawie. W orszaku będą szli przedstawiciele wszystkich powiatów w województwie, a każdy będzie miał swój wieniec dożynkowy. Te, zgodnie z tradycją, z tegorocznych zbóż i kwiatów polnych, przygotują Koła Gospodyń Wiejskich i tak, jak co roku, wszystkie wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec.

Konkurs będzie ostatnim punktem ceremoniału dożynkowego, bo najpierw uczestnicy święta skosztują chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. W dożynkach weźmie udział aż sto Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa. Będziemy mogli spróbować chleba dożynkowego, ale również potraw regionalnych. Przygotowane przez KGW specjały zostaną ocenione w konkursie kulinarnym na najlepsze potrawy regionalne.

Swoją strefę będą miały też dzieci. Na najmłodszych będą czekały dmuchańce, wesołe miasteczko, animacje i przekąski. Dla wszystkich będą koncerty. Gwiazdami tegorocznych dożynek będą Oskar Cyms i Dawid Kwiatkowski.

W organizację święta plonów włącza się też Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która pomoże mieszkańcom całego regionu dostać się na to wydarzenie. Szczegółowe informacje będą pojawiały się na stronie lodzkie.pl oraz na profilu FB Województwo Łódzkie.

Zobacz więcej w poniższym materiale wideo.