Rodzina to nie tylko liczba osób przy stole. To miejsce, w którym uczymy się miłości, odpowiedzialności i troski. Codzienność nabiera najbardziej intensywnych barw szczególnie w rodzinach wielodzietnych. Tutaj każdy dzień to nowe wyzwania. Aby wesprzeć te rodziny Samorząd Województwa Łódzkiego przygotował Wojewódzką Kartę Rodzin Wielodzietnych. Rozdaliśmy 27 842 takich dokumentów.
Posiadaczem Wojewódzkiej Karty Rodzin Wielodzietnych jest m.in. Marta Kuźba z powiatu tomaszowskiego.
- Mamy czwórkę dzieci. Bardzo ważna w naszej rodzinie jest logistyka, ponieważ oboje z mężem pracujemy. Dzielimy się obowiązkami. Dzieci wzajemnie się wspierają, ale też kłócą – zaznacza pani Marta.- Mówi się, że w rodzinach wielodzietnych dzieci są bardziej samodzielne. I raczej jest to prawda.
Od 2013 do 2024 roku zostało złożonych 6 106 wniosków o wydanie karty. Wydano w sumie 27 842 dokumenty. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy: Łodzi (1 142), powiatu pabianickiego (928) oraz powiatu łowickiego (401). W ubiegłym roku w naszym regionie 1 158 dokumentów trafiło do 374 rodzin. Za każdą liczbą stoją ludzie: rodzice, którzy codziennie łączą pracę zawodową z domowymi obowiązkami oraz dzieci, które uczą się dzielić i współpracować.
Beata Szafrańska z Bełchatowa wychowuje wraz z mężem trójkę dzieci. - Marysia ma 13 lat, Łucja 9 i Filip niedawno skończył 6 lat – opowiada pani Beata, która na co dzień pracuje w szpitalu w Bełchatowie. - Posiadanie dużej rodziny jest bardzo wymagające, ale wspaniałe. Wymaga od nas, od rodziców, dobrej organizacji czasu. Oboje z mężem pracujemy, zajmujemy się dziećmi i domem. Codziennie gotujemy obiady, wozimy dziewczyny na zajęcia dodatkowe. Nasza najstarsza córka gra w piłkę nożną, więc oprócz tych treningów w środku tygodnia mamy również weekendowe mecze. Młodsza córka natomiast chodzi na basen. Na szczęście dzieciaki są już coraz bardziej samodzielne, więc z każdym rokiem też jest coraz łatwiej.
Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych przysługuje rodzicom, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Dokument może otrzymać dziecko do ukończenia 18. roku życia lub do 25. roku życia pod warunkiem nauki w szkole lub szkole wyższej. Kartę dostanie także dziecko legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia. Wtedy dokument jest ważny tyle ile orzeczenie.
Warunkiem otrzymania karty jest złożenie wniosku. Dokument upoważnia do korzystania z ulg i uprawnień oferowanych przez partnerów programu. Dla wielu rodzin to konkretna pomoc. Zniżki oferuje 97 partnerów. W 2024 roku przybyło 10 nowych podmiotów.
- Dzięki karcie udaje nam się sporo zaoszczędzić. Byliśmy już na przykład w Termach Uniejów, Zoo Safari w Borysewie i na Górze Kamieńsk. To realna ulga w budżecie domowym, a my jesteśmy bardzo aktywną rodziną – podkreśla Marta Kuźba.
Więcej informacji o karcie oraz lista dostępnych zniżek: