Do Uniejowa zjadą eksploratorzy i badacze zabytków z różnych regionów Polski

121633713_147690540393684_5101584726494617807_n

Już w najbliższy weekend odbędzie się 2. Festiwal przygodowo-historyczny Misja Przygoda. Uniejów, a przy nim II Zlot Środowisk Eksploracyjnych i Historycznych. Będzie to doskonała okazja do przyjrzenia się społeczności poszukiwaczy skarbów i badaczy tajemnic historii.

Do Uniejowa zjadą eksploratorzy i badacze zabytków z różnych regionów Polski, aby podzielić się swoją wiedzą i przeżyciami z każdym, kogo to interesuje. Wśród gości będzie reprezentacja wielu organizacji eksploracyjnych, ale będą także archeolodzy. Wśród nich spotkać będzie można Radosława Hermana, pomysłodawcę festiwalu, archeologa i tropiciela zagadek znanego z serialu telewizyjnego Misja Skarb, emitowanego na antenie Fokus TV.

Przedstawiciele UM Uniejów zapytali Radosława Hermana o kilka szczegółów związanych z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Skąd pomysł na taki festiwal?

W Uniejowie historia zakorzeniona jest od wieków. Jest tu wiele wspaniałych zabytków, a dzieje miasta sięgają odległych wieków. Imprezy o tematyce historycznej są tu stałymi punktami kalendarza, ale tak jak w innych miastach nie było wśród nich elementów, które obok rekonstrukcji historycznych, czy inscenizacji sięgały by do samego procesu poznawania historii i odkrywania zabytków. A to właśnie jest najciekawsze! O tym pisane są książki przygodowe, kręcone są filmy, produkowane są gry komputerowe. Gdy prowadziłem w Uniejowie badania, odkrywając nieznane fakty i rozwiązując zagadki przeszłości, spotykałem się z dużym zainteresowaniem zwykłych ludzi, bo wielu marzy o odkryciu skarbu i rozwiązaniu tajemnic historycznych, a właściwie o przygodzie, która temu towarzyszy. Festiwal Przygodowo-Historyczny jest odpowiedzią na te pragnienia, pozwala dotknąć niezwykłego, tajemniczego świata poszukiwaczy skarbów i badaczy historii.

W Uniejowie jest znakomity klimat do organizacji dużych imprez, miasto ma wielkie doświadczenie i profesjonalne wspiera tego rodzaju inicjatywy. Pan burmistrz Józef Kaczmarek osobiście zainteresowany jest rozwojem Festiwalu i mocno angażuje się w jego organizację. Lokalny biznes także chętnie wspiera to wydarzenie. Właśnie dlatego Festiwal odbywa się tutaj.

Jaka jest rola Zlotu Środowisk Eksploracyjnych i Historycznych?

To wyjątkowa sytuacja, gdy podczas otwartej imprezy, pikniku historycznego dla całych rodzin, równolegle na terenie Festiwalu pojawi się szerokie grono eksploratorów. W przyjemnej atmosferze zabawy można będzie spotkać rekonstruktorów w strojach historycznych – rycerzy, damy, sokolnika, mincerza, czy żołnierzy, a obok nich także osoby zajmujące się od lat badaniem historii, poszukiwaniem zabytków, wydobywaniem zniszczonych pojazdów wojennych, eksploracją podziemi i fortyfikacji, a także profesjonalnymi badaniami zamków i klasztorów. Będzie można z nimi porozmawiać, a może nawet nawiązać współpracę i dołączyć do ich organizacji.

Kto może zajmować się poszukiwaniami?

W Polsce każdy, o ile posiada przewidziane prawem pozwolenie. Podczas Festiwalu będzie można na ten temat porozmawiać, a nawet spróbować samemu wcielić się postać poszukiwacza skarbów. Przygotujemy miejsce do amatorskich poszukiwań, gdzie pod okiem instruktorów zarówno dorośli i dzieci będą mogli spróbować jak działa detektor metali, a odkryte przedmioty zabrać na pamiątkę. Można będzie też rywalizować w amatorskich potyczkach. Ponadto podczas Zlotu odbędą się profesjonalne poszukiwania zabytków w ramach szerszych badań terenów Uniejowa, a więc będzie można zobaczyć jak prosto z ziemi wydobywane są zabytki, które później trafią do muzeum. Na czas Festiwalu przygotowana będzie specjalna wystawa zabytków znalezionych w Uniejowie, wśród których jest słynna bulla uniejowska odkryta przez eksploratorów obok uniejowskiej kolegiaty podczas badań archeologicznych.

Jakie jeszcze atrakcje festiwalowe związane są ze Zlotem?

Uczestnicy II Zlotu Środowisk Eksploracyjnych i Historycznych będą spali w obozie niedaleko zamku, co już samo w sobie jest atrakcją i pozwala na integrację. Miasto Uniejów i Termy Uniejów ufundowały dla uczestników zlotu wstęp na baseny termalne oraz posiłki. Jedną z atrakcji, która może zainteresować widzów będą zawody sportowe w poszukiwaniach o nagrodę Burmistrza Uniejowa, które odbędą się na plaży miejskiej nad Wartą. Kto zdobędzie laur 2. Festiwalu Przygodowo-Historycznego Misja Przygoda. Uniejów? Zobaczymy już w niedzielę, kiedy w szrankach staną dziesiątki poszukiwaczy z całej Polski. Mamy zapowiedzi, że pojawią się też goście z zagranicy. Ponadto odbędą się szkolenia, dyskusje, pokazy sprzętu do poszukiwań.

Zatem naprawdę warto przyjechać na weekend do Uniejowa!

Oczywiście! Zlot Środowisk Eksploracyjnych i Historycznych tak jak w zeszłym roku wyróżni Festiwal na mapie imprez w Polsce. My wychodzimy poza popularną inscenizację historyczną, czy wystawę. Otwieramy świat badań i poszukiwań zabytków dla zwykłych ludzi. Na Festiwalu będzie można niemal „dotknąć" historii, porozmawiać z odkrywcami o ich drodze do skarbu, osobiście zobaczyć jak wydobywa się zabytki z ziemi. Poczuć jak to jest być poszukiwaczem skarbów, archeologiem, czyli badaczem tajemnic historii. Mamy nadzieję, że duża grupa ludzi dowie się, że historia i zabytki w Polsce są niemniej ciekawe niż za granicą i nadal skrywają tajemnice. Że zabytki potrzebują ochrony, gdyż jesteśmy jednym z najbardziej rozrabowanym i wyniszczonych wojnami krajem w Europie. Ale może właśnie dlatego tutaj można przeżyć prawdziwą przygodę z historią w tle.

Czy Festiwal i Zlot na stałe zagoszczą w Uniejowie?

Myślę, że tak. Mamy już pomysły na kolejną edycję, a przygotowania chcemy zacząć zaraz po zakończeniu tegorocznej edycji. Jeśli wszystko się uda, to wespniemy się na kolejny poziom i zorganizujemy konferencję popularno-naukową o wyjątkowych odkryciach historycznych, a do Uniejowa zawitają prawdziwe gwiazdy, odkrywcy znani na arenie międzynarodowej. Mam wstępną obietnicę, że w Uniejowie pojawi się kopia dzwonu okrętowego, wydobytego przez międzynarodową ekspedycję poszukiwawczą z polskiego niszczyciela zatopionego na Morzu Śródziemnym. Na razie jednak skupmy się na tegorocznej edycji Festiwalu i Zlocie.

II Zlot Środowisk Eksploracyjnych i Historycznych Misja Przygoda. Uniejów organizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta w Uniejowie i Termami Uniejów przez Radosława Hermana (Stowarzyszenie Alchemia Czasu) i Wiktora Stusio (PHU Restyling) przy wsparciu Klubu Poszukiwawczo-Eksploracyjnego „Eksplorer" z Łodzi oraz licznych wolontariuszy.


Dodatkowe informacje

Celem zlotu jest:

– propagowanie dobrych praktyk w relacjach z zabytkami,

– kształtowanie współpracy między poszukiwaczami a badaczami zabytków,

– badanie zabytków i poznawanie historii Uniejowa,

– promowanie postaw patriotycznych,

– nawiązywanie kontaktów ponadregionalnych.

Program zlotu obejmuje przede wszystkim:

– obóz integracyjny w bezpośrednim pobliżu zamku arcybiskupów gnieźnieńskich w Uniejowie,

– badania na terenie Uniejowa (lokalizowanie zabytków z użyciem wykrywaczy metali),

– szkolenie z zakresu metodyki badań oraz nt. relacji między badaniami a poszukiwaniem zabytków,

– zawody w poszukiwaniach detektorem metali,

– animacje dla miłośników poszukiwania zabytków,

– ognisko integracyjne,

– korzystanie z innych atrakcji „II Festiwalu Przygodowo-Historycznego Misja Przygoda. Uniejów", np. rekonstrukcji historycznych, pokazów, wystaw, zwiedzania zamku i innych.

Zlot ma charakter otwarty i bezpłatny. Uczestnicy zlotu, którzy wezmą udział w badaniach (poszukiwaniach) otrzymają bezpłatny posiłek oraz wstęp na Termy Uniejów ufundowane przez Miasto Uniejów. Dla wszystkich uczestników zlotu przygotowane zostanie miejsce do nocowania pod namiotami w sąsiedztwie zamku oraz zaplecze sanitarne w postaci przenośnych toalet i dostępu do budynku z prysznicami (na terenie parku zamkowego).

Źródło: UM Uniejów