wersja testowa serwisu

Chopin en Vacances '2021 we dworach i krajobrazach Polski. Festiwal dotrze także do gminy Świnice Warckie

Chopin en Vacances '2021 we dworach i krajobrazach Polski. Festiwal dotrze także do gminy Świnice Warckie

20 czerwca o godzinie 15:00 (niedziela), na terenie Dworu w Parskach nad Nerem (Gm. Świnice Warckie) odbędzie się prawdziwa uczta melomana. Festiwal CHOPIN en VACANCES '2021, bo tak zatytułowane jest to wydarzenie kulturalne, zainauguruje cykl koncertów we dworach i krajobrazach.

Festiwal organizowany jest już po raz piaty. Jego głównym założeniem jest przypomnienie inspirujących letnich wakacji młodego Fryderyka Chopina spędzanych dwukrotnie na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie gościł i koncertował we dworach i pałacach miejscowej szlachty i arystokracji. Uroki życia wiejskiego, zwyczajów i muzyki ludowej, piękna polskiego krajobrazu i będącej w pełnym, letnim rozkwicie przyrody oraz wspaniałe kulturalne tradycje polskiego szlacheckiego dworu i ziemiańskiego kulturalnego muzycznego salonu, ukształtowały trwale wrażliwość i indywidualność artystyczną młodego Fryderyka.

Do udziału w Festiwalu Chopin en Vacances zaproszono wybitnych młodych pianistów z kraju i zza granicy, w „wieku chopinowskim"- uczniów i absolwentów słynnej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, również z innych doskonałych szkół muzycznych oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz innych renomowanych wyższych uczelni muzycznych w kraju.

Festiwal stał się już obecnie wydarzeniem o charakterze ponad narodowym. W tym sezonie będzie to prawdziwie międzynarodowy Festiwal Chopin en Vacances ‚2021- we dworach i krajobrazach EUROPY, który odbędzie się tego lata na Litwie.

Wydarzenie zaskarbiło już sobie wielką sympatię szerokiego grona oddanych słuchaczy i na dobre wpisało się w kalendarz kulturalny Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Ziemi Łęczyckiej, a obecnie również Kujaw, Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska (Księstwo Nyskie), a niedługo z pewnością całej Polski.

Festiwal otrzymał Patronat Honorowy Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu a także Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posiada również Patronat Honorowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Gmina Świnice Warckie usytuowana jest na skraju województwa łódzkiego i tym samym oddalona od centrum wydarzeń kulturalnych. Festiwal jest okazją do obcowania z muzyką poważną dla lokalnej społeczności. Poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Link do wydarzenia w mediach społecznościowych na temat festiwalu Chopin en Vacances '2021:
https://www.facebook.com/chopinenvacances

Źródło: UM Uniejów / UG Świnice Warckie