Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” otwarte dla zwiedzających już w czwartek

D34A8086-1536x1024
fot. UM Uniejów

Centrum „Spycimierskie Boże Ciało" to obiekt muzealno-edukacyjny poświęcony tradycji układania kwietnych dywanów przez parafian Spycimierza na uroczystość Bożego Ciała. Jego otwarcie nastąpi już w czwartek i będzie czynne w godzinach 9.00-19.00. Aby zwiedzić Centrum, będzie trzeba zapłacić bilet w wysokości 15 złotych. Centrum będzie otwarte codziennie: w piątek po Bożym Ciele w godzinach 9.00-16.00, w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00-15.00.

Kilka słów o Centrum

Idea budowy Centrum opiera się na całorocznej promocji spycimierskiej tradycji kwiatowych dywanów. Dzięki wystawom dedykowanym tradycjom i zwyczajom objętym dziedzictwem niematerialnym, a także społecznościom je kultywującym.

Centrum będzie unikalnym miejscem w skali międzynarodowej. Nowoczesny obiekt o powierzchni blisko 1000 mkw. umożliwi organizację wizyt studyjnych, konferencji, warsztatów, seminariów i innych wydarzeń, przeprowadzanych w formule międzynarodowej i ogólnokrajowej, jak i mniejszych, o charakterze lokalnym.

To, co będzie nadawało niepowtarzalnego charakteru Centrum, to tzw. wyposażenie wbudowane, czyli instalacje niezbędne do funkcjonowania multimediów, a także częściowe umeblowanie sal oraz zaplecza biurowo-administracyjnego. W budynku rozmieszczono multimedia, m.in.: 140-calową ścianę z monitorów pasywnych, multidotykowy stół do warsztatów (możliwość operowania powierzchnią dotykową przez 5 osób jednocześnie), projekcję sterowaną gestami, wirtualną przebieralnię z zestawem tradycyjnych strojów ludowych z regionu, wielkoformatowe fotografie, gabloty z eksponatami, ekrany dotykowe oraz podłogi interaktywne.

Nowoczesny obiekt oferuje atrakcje dla wszystkich, zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, osób w średnim wieku, jak i seniorów. Dwie duże sale ekspozycyjne na dolnej kondygnacji poświęcone są tematyce kwietnych dywanów w Spycimierzu i na świecie, ale również niematerialnemu dziedzictwu. Na piętrze z kolei znajduje się strefa warsztatowa, która dostarczy dużą dawkę wiedzy na temat tutejszego dziedzictwa, które od 2021 r. figuruje na światowym zestawieniu UNESCO. Będzie można otrzymać wiedzę na temat dziedzictwa niematerialnego w postaci innych tradycji z kraju i świata.

Zwiedzanie Centrum w części dedykowanej kwietnej tradycji przypomina wędrówkę po trasie Bożego Ciała z uwzględnieniem istotnych komponentów, takich jak ołtarze i bramy z girlandami. W tworzenie niektórych kwietnych kompozycji włączyli się nawet sami mieszkańcy Spycimierza.

O sterowanie wszystkimi instalacjami zadba Building Management System dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa. Inteligentny układ składa się z czujników i detektorów rozmieszczonych w różnych punktach oraz zintegrowanego systemu zbierającego dane i zarządzającego wszystkimi instalacjami w budynku.

W Dzień Otwarcia zapraszamy szczególnie tych, którzy pokonają setki kilometrów, aby zobaczyć jak w jedyny dzień w roku mieszkańcy parafii układają piękne kwietne dywany na uroczystą procesję, która przejdzie tuż po Mszy św. o godz. 17.00.

W Centrum będzie możliwość zakupu tomiku „Spycimierskie Boże Ciało", który ukazuje Uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu w formie poezji i fotografii. Autorem wierszy jest ks. Wacław Buryła, laureat wielu konkursów poetyckich, mający na swoim koncie już ponad 60 pozycji książkowych. Większość zdjęć zamieszczonych w publikacji ukazuje Spycimierskie Boże Ciało w 2022 roku. Znajdują się w nim także zdjęcia z innych lat: z pandemii, wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum „Spycimierskie Boże Ciało" i uroczystość z okazji wpisania tradycji dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Tomik można będzie nabyć z autografem autora za 15 złotych. 

Źródło: UM Uniejów