wersja testowa serwisu

Burmistrz Uniejowa ogłosił przetarg na tężnię solankową

Teznia_pijalania_1

Burmistrz Uniejowa ogłosił przetarg na budowę tężni solankowej w Uniejowie. Będzie też pijalnia wody termalnej.

Tężnia wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu powstanie w sąsiedztwie wiatraków i Zagrody Młynarskiej przy ulicy abp. Jakuba Świnki. Będzie to wyjątkowy obiekt na mapie Uniejowa wspomagający leczenie różnych dolegliwości.

Według specyfikacji przetargowej tężnia ma mieć długość około 91 metrów i wysokość około 6,5 m. Z kolei objętość zbiornika na solankę to około 250 m sześciennych. Całkowita powierzchnia zabudowy ma sięgać 251 m kw. Drewniana modrzewiowa konstrukcja wypełniona tarniną wraz z dębowym pasażem spacerowo – technicznym przypominającym molo, będzie tworzyć funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną, w której użytkownicy będą mieli możliwość wygodnego przebywania spacerując lub siedząc dzięki zaplanowanym siedziskom.

Tężnia ma być nie tylko kolejnym elementem „miastotwórczym" ale przede wszystkim ma służyć mieszkańcom i turystom; nie od dziś wiadomo, że przebywanie w pobliżu tego typu obiektów działa dobroczynnie i regenerująco na organizm.

Pod wpływem słońca oraz wiatru wytwarza się „mgła wodna" z roztworu solanki, zawierająca naturalne związki soli. W ten sposób nasyca powietrze korzystnymi związkami mineralnymi tworząc naturalne inhalatorium na świeżym powietrzu wspomagające leczenie wielu schorzeń takich jak: nadciśnienie, choroby układu oddechowego oraz stany ogólnego wyczerpania. Mikroklimat obiektu zalecany jest także osobom zdrowym; wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia odporność i zabezpiecza przed chorobami.

Na tym inwestycja się nie kończy. Tuż obok tężni powstanie pijalnia wody termalnej przydatnej do spożycia, która uzupełni strefę relaksu i rekreacji.

Liczymy, że nowy kompleks uatrakcyjni dotychczasową ofertę uzdrowiska termalnego Uniejów i będzie miał znaczny wpływ na zainteresowanie naszym miastem ze strony kuracjuszy i Gości. Mam także nadzieję, że oprócz funkcji prozdrowotnej, inwestycja będzie integrować społeczeństwo jako miejsce spotkań i rozmów – mówi burmistrz Józef Kaczmarek.

Zadanie pn. „Intensyfikacja gospodarki turystycznej w Uzdrowisku Uniejów poprzez budowę tężni solankowej wraz z pijalnią wody termalnej" dofinansowane jest środkami unijnymi. Przetarg ogłoszono w piątek 31grudnia 2020 r. Oferenci mają czas do 21 stycznia br.

Źródło: UM Uniejów