Bulwary to nadal teren budowy. Władze apelują o przestrzeganie zakazu wstępu

image192-1536x1024

Rewitalizacja obszarów nadrzecznych jest jedną z ważnych tendencji rozwojowych, obserwowanych w wielu miastach nadrzecznych i dobrą praktyką, która zmierza do rozwoju ponownego pojednania się rzeki i miasta. Ta sama intencja przyświeca – zakrojonemu na szeroką skalę przedsięwzięciu – zagospodarowania terenów leżących wzdłuż brzegów rzeki Warty. Kształt uniejowskich bulwarów, z dnia na dzień, coraz wyraźniej wyłania się w linii nadbrzeży, pomiędzy mostem, a pieszą kładką. Choć nowa atrakcja z pewnością zachęca do skorzystania, szczególnie w miejscach, w których nie widać obecnie pracowników, proszę pamiętać, że nadal jest to teren budowy, z bezwzględnym zakazem wstępu do chwili całkowitego zakończenia robót!

Na brzegu lewym, po stronie uzdrowiskowej, większość prac budowlanych, spośród ujętych w projekcie zagospodarowania tej części bulwarów, jest już gotowa. Zarówno nowo powstałe, jak i obecne tu jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji miejsca rekreacji, takie jak: plac zabaw poniżej kompleksu basenów oraz siłownia terenowa, połączy ciąg spacerowy, rozpoczynający się przy Termalnym Parku Linowym, u podnóża Zamku.

Wkrótce wzdłuż deptaka pojawią się elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, a w okolicy plaży miejskiej – zielona pergola z zadaszeniem. Zanim to jednak nastąpi i nowe bulwary zostaną udostępnione, proszę mieć na uwadze, że w chwili obecnej oba brzegi rzeki na wysokości miasta są nadal terenem budowy. Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu, o czym informują umieszczone na ogrodzeniu tabliczki.

Od dwóch tygodni na lewym brzegu, począwszy od Domu Pracy Twórczej, a obecnie na wysokości plaży miejskiej, są prowadzone prace, mające na celu budowę nawierzchni docelowej pieszego ciągu spacerowego. Deptak na podbudowie z białego kamienia będzie pokryty mieszanką grubego żwiru z żywicą. Taki materiał, po odpowiedniej obróbce zapewni trwałość i estetyczny wygląd ścieżek, zaś w użytkowaniu będzie wysoce bardziej komfortowy niż rozwiązanie z użyciem kostki brukowej czy asfaltowej mieszanki bitumicznej. Podłoże równe, o jednolitej, a przy tym elastycznej nawierzchni, nadaje się do spacerów, a przy tym, osobom nastawionym na uprawianie sportów biegowych, da optymalne warunki i pełną wygodę użytkowania. Docelowo, po obu stronach rzeki, taką metodą będą wykończone ciągi spacerowe o łącznej powierzchni przeszło 4.000 m²

Zdjęcie powyżej ilustruje fragment bulwaru, na którym nawierzchnia ścieżki jest już gotowa. Jednak zanim mieszanka żywiczna, która w momencie „montażu" ma formę lepkiej, klejącej masy, zwiąże się w trwałą nawierzchnię i uzyska pełną odporność na nacisk, materiał musi schnąć nienaruszony przez 6 do nawet 12 godzin, w zależności od panujących warunków atmosferycznych (nasłonecznienie, wilgotność powietrza).

W związku z tym, mamy do Państwa ogromną prośbę, aby nie wchodzić na teren budowy bulwarów, a w szczególności na obszar krytych mieszanką żywiczną ścieżek. Nawet najmniejsze wgłębienie, które powstanie w wyniku wtargnięcia choćby jedną stopą na nieutwardzony materiał, skutkuje usuwaniem odcinka w całej szerokości i ponownym nakładaniem i formowaniem świeżej masy żywicznej, co znacznie opóźnia zakończenie prac i wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Sprawny przebieg inwestycji leży we wspólnym interesie, zarówno wykonawcy, jak i zlecającego roboty (Gmina Uniejów), ale największe korzyści z terminowego oddania bulwarów do użytku będą czerpali – naturalnie – Państwo: mieszkańcy oraz odwiedzający goście. To z myślą o Was Urząd stara się nieustannie poszerzać ofertę turystyczną Uniejowa, tworzy nowe obszary rekreacyjne i modernizuje obecne. Budowa jest dla Was!

Dlatego wystosowano apel, aby do czasu oficjalnego otwarcia nadbrzeży Warty, nie tylko stosować się do bezwzględnego zakazu wejścia na teren budowy, ale też informować o nim osoby, które przez nieuwagę lub nieświadomie się tam znalazły.
Źródło: UM Uniejów