Budowa bulwarów nadwarciańskich coraz bliżej

Budowa bulwarów nadwarciańskich coraz bliżej

Kilka dni temu kontenery budowlane stanęły w pobliżu mostu, w miejscu, w którym w przyszłym roku może znajdować się „Szlak bosych stóp", czyli jeden z wielu elementów zaplanowanej w tym miejscu infrastruktury rekreacyjno – turystycznej. Blaszane obiekty ogrodzone przęsłami z oznaczeniem „Park-M" staną się niebawem zapleczem technicznym i socjalnym dla pracowników firmy ze Starego Sącza, której Gmina Uniejów zleciła zagospodarowanie terenów wzdłuż rzeki Warty.

Zadanie inwestycyjne, o którym mowa, to nic innego, jak zapowiadana przez Samorząd, budowa Bulwarów nadwarciańskich, w ramach której po obu stronach rzeki powstanie zróżnicowana infrastruktura turystyczna. Umowa z wykonawcą, wyłonionym w postępowaniu przetargowym (przedsiębiorstwem budowlanym Park-M), została podpisana w połowie czerwca br. Dlaczego zatem prace jeszcze nie ruszyły? Najprawdopodobniej, wykonawca zwleka z rozpoczęciem robót ziemnych do końca wakacji, ponieważ teren objęty inwestycją, który trzeba będzie czasowo wyłączyć z użytkowania, jest – z uwagi na bliskie sąsiedztwo rzeki, plaży miejskiej i kompleksu basenów termalnych – miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Etap I: kładka i skwer przy ul. Tureckiej

Pierwsza część tej ogromnej inwestycji obejmuje przebudowę kładki pieszej nad rzeką Wartą oraz zagospodarowanie na cele reprezentacyjno-rekreacyjne terenu zlokalizowanego w rejonie ul. Tureckiej.

Kompleksowa przebudowa i modernizacja kładki z uwzględnieniem naprawy istniejących elementów jest już w trakcie realizacji, a w zasadzie na ukończeniu. Planowany termin oddania inwestycji przedłużono z powodu niedostępności części zamiennych i prefabrykatów. W chwili obecnej, remont jest już na „ostatniej prostej", wykonawcy pozostały do wykonania: położenie warstwy nawierzchni z żywicy epoksydowej oraz montaż barierek.

W trakcie realizacji jest też zagospodarowanie skweru przy ul. Tureckiej. Tutaj zakres prac obejmuje ukształtowanie skarp oraz wykonanie nawierzchni komunikacyjnej, placu oraz schodów. Wszystko zostanie uzupełnione elementami małej architektury w postaci bloków granitowych, koszy na śmieci słupków miejskich, barierek oraz ciekawą aranżacją zieleni. W tej ostatniej kwestii przewiduje się nasadzenie drzew i krzewów wraz z systemem nawadniania, a na ogólną estetykę otoczenia wpłynie dodatkowo budowa fontanny z ruchomą kamienną kulą o wadze ponad 5 ton!

Etap II: zagospodarowanie brzegów Warty

W drugim etapie projektu planowana jest budowa infrastruktury turystycznej oraz zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Warty w Uniejowie (bulwarów). Znalazły się w nim m. in. szlak rekreacyjny „Bose stopy", przystań kajakowa w naturalnej zatoce rzeki Warty (zakłada obsługę 15 osad kajakowych, teren zielony jako miejsce rekreacyjne oraz miejsce do przygotowania kajaków do transportu kołowego), kino letnie, siłownia terenowa, fontanny, tryskacze z wodą geotermalną, schody terenowe, skarpy z siedziskami, pomosty, tarasy, wodny krąg, szlak rekreacyjno-poznawczy. W ramach ciągów spacerowych wykonane zostaną szlaki „Uniejów na przestrzeni dziejów" i „Ptaki środkowej Warty". Łącznie projekt obejmie teren od Strugi Spycimierskiej aż do Zamku, a po drugiej stronie od mostu do ul. Bojakowskiej. 

Inwestycja ambitna w założeniach okazała się niełatwa w realizacji. Z jednej strony ze względu na małą przestrzeń od strony zabudowy jednorodzinnej miasta. Pierwsze koncepcje omawiane były z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych, zorganizowanych z inicjatywy Burmistrza. Wówczas zaproponowano wstępne plany, poruszono m.in. kwestię ujednolicenia linii ogrodzeń. Ponadto, wymogi prawne oraz uwarunkowania geologiczne i hydrologiczne spowodowały konieczność wprowadzenia pewnych modyfikacji do pierwotnego opracowania, jak choćby korekta ciągu pieszo-jezdnego do Strugi Spycimierskiej z tytułów środowiskowych. Co więcej, wraz z dniem 1 stycznia 2018 r. weszło w życie nowe prawo wodne, które poskutkowało utratą ważności dla wszystkich dotychczas wydanych decyzji w ramach projektu. Niemal cały rok poświęcono na odtwarzanie dokumentacji. Faza projektowa okazała się więc przysłowiową drogą przez mękę.

Wyczekiwana przez mieszkańców budowa nadwarciańskich bulwarów została dofinansowana środkami unijnymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na ten cel samorząd pozyskał przeszło 6 mln zł dofinansowania z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, przy czym całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 10 mln zł. Nad prawidłowym przebiegiem inwestycji, której inicjatorem od samego początku jest burmistrz Józef Kaczmarek, czuwają: Aleksandra Borowska – sekretarz Urzędu Miasta w Uniejowie oraz Adam Przytuła – główny specjalista ds. realizacji inwestycji.

Za termin zakończenia wszystkich prac budowlanych, zawartych w projekcie, przyjęto koniec kwietnia 2021 r.


Projektowane tereny rekreacyjne:

  • Kino letnie;
  • Place zabaw, siłownia terenowa;
  • Fontanny, miejsca odpoczynku i rekreacji: Wodny krąg;
  • Schody terenowe, skarpy z siedziskami;
  • Pomosty widokowo – odpoczynkowe, tarasy;
  • Pochylnie umożliwiające przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym;
  • Ścieżka pieszo – rowerowa;
  • Pomosty pływające;
  • Przystań kajakowa:
    • zlokalizowana w naturalnej zatoce rzeki Warty,
    • obsługa 15 osad kajakowych (30 osób) – przewidywany skład jednego spływu,
    • teren zielony jako miejsce rekreacyjne i do przygotowania kajaków do transportu kołowego,
    • dwie rampy – mostki umożliwiające połączenie z brzegiem,
    • pomost do wciągana kajaków – element integralny;
  • Ciągi spacerowe, w tym:
    • Szlak Bosych Stóp to ścieżka spacerowo terapeutyczna o zróżnicowanym podłożu, przeznaczona do marszu bez obuwia. Rodzaje nawierzchni: piasek rzeczny, grys, żwir, otoczaki rzeczne, kocie łby, deski drewniane, kostka granitowa, pale drewniane, trawa… Łączna długość Szlaku wraz ze ścieżką powrotną – około 1200 m;
    • „Uniejów na przestrzeni dziejów" – ścieżka edukacyjna wyposażona w tablice informacyjne i urządzenia interaktywne, wprowadzające użytkownika w obszary wiedzy z zakresu historii Uniejowa i jego okolic (m.in. czasy najdawniejsze, mieszkańcy tej ziemi w okresie neolitu i brązu, kultura przeworska, średniowieczne grodziska, Uniejów na prawach miejskich, Krzyżacy w Uniejowie, …);
    • Szlak rekreacyno – poznawczy „Ptaki środkowej Warty" z elementami zawierającymi przyrodnicze fakty o miejscu, które nas otacza (m.in. opis doliny rzeki Warty, rzeka jako ekosystem, ekosystemy wodne i ich znaczenie w przyrodzie, tutejsze ptactwo i ich miejsca lęgowe, gatunki chronione ptaków w dolinie rzeki Warty);


Źródło: UM Uniejów