Boże Ciało w Spycimierzu: za nami konsultacje społeczne

D34A0403-scaled
fot. Urząd Miasta Uniejów

Czym są konsultacje społeczne, jaka jest ich rola i znaczenie oraz jakie korzyści przynoszą – o tym mogli posłuchać mieszkańcy Spycimierza na sobotnich warsztatach.

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji" i dotyczyły planu ochrony tej blisko dwuwiekowej tradycji.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy parafii Spycimierz, zaangażowani w tradycję układania kwietnych dywanów oraz prelegenci, eksperci ze świata nauki: dr hab. prof.UMCS K. Smyk, dr hab. prof. UŁ B. Włodarczyk, dr M. Kwiecińska z Muzeum Tatrzańskiego, dr hab. prof. UAM A.W. Brzezińska.

Zacne gremium akademickie w kolejnych prelekcjach podzieliło się z parafianami swoimi doświadczeniami i przedstawiło zalecenia w związku z wpisem na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego oraz staraniami o wpis na światową listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

W pierwszym, inauguracyjnym warsztacie prof. Smyk oraz prof. Włodarczyk przedstawili pokrótce rekomendacje będące efektem badań przeprowadzonych w latach 2019-2020. Przygotowano łącznie 336 pomysłów i rekomendacji, które czekają na swą premierę podczas Seminarium Spycimierskiego. Raport wskaże sposoby i narzędzia do ochrony, kultywowania tradycji, co docelowo przysłuży się ochronie spójności i wspólnotowości społeczności lokalnej.

W kolejnym wystąpieniu dr. Kwiecińska omówiła zagadnienie konsultacji społecznych jako narzędzia animującego partycypację obywatelską na poziomie lokalnym. Wychodząc od analizy Konwencji Unesco z 2003 r. prelegentka wskazała parafian Spycimierza jako depozytariuszy i strażników tradycji i najwyższą instancję do oceny kierunku jej przemian. Wykazała również, jaką rolę i znaczenie mają konsultacje, które są sposobem na wysłuchanie opinii publicznej, służą wspólnym ustaleniom co do możliwości realizacji celu oraz umożliwiają uczestnictwo w życiu społecznym.

Wreszcie, trzeci, ostatni warsztat poświęcony był etapom prowadzenia konsultacji społecznych. Prof. Brzezińska mówiła o kolejnych etapach konsultacji, od ewaulacji i monitoringu, przez debatę, do przygotowania rekomendacji , a więc wniosków, które docelowo będą służyć ochronie dziedzictwa, a jednocześnie są wielką szansą do budowania wspólnoty społecznej.

Warsztaty zakończyły się wspólną debatą z udziałem mieszkańców. Parafianie omawiali nurtujące ich kwestie dotyczące radzenia sobie z tym wielkim dobrodziejstwem jakim jest tradycja układania kwietnych dywanów.

źródło: UM Uniejów