Bezpieczniej na drodze wojewódzkiej w Ralewicach

012

Nie było chodników i zatoczek autobusowych, a jezdnia była bardzo wąska, co stwarzało realne zagrożenie, zwłaszcza dla pieszych. Półkilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 479 przebiegający przez Ralewice w powiecie poddębickim przeszedł kompleksową przebudowę.

- Przebudowa tej drogi miała trwać rok i… właśnie tyle trwała. To kolejna nasza inwestycja w infrastrukturę drogową zakończona w terminie. Chociaż wiele z nich kończymy nawet przed terminem – mówił dziś w Ralewicach Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podczas konferencji podsumowującej przebudowę. - Bilans tej kadencji samorządu to 350 km wyremontowanych dróg. A oto kolejny z nich, niezwykle istotny, bo przecież chodzi o bezpieczeństwo uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych.

Inwestycja ruszyła w październiku 2022 r. Zmodernizowany został 500-metrowy odcinek drogi. Wybudowano ponad 500 metrów chodnika i 12 zjazdów, droga została odwodniona i oświetlona (łącznie z doświetleniem przejść dla pieszych). Co niezwykle istotne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu, droga jest teraz szersza. Przebudowane zostały 3 skrzyżowania. Przy drodze pojawiły się 2 zatoki autobusowe, dzięki temu mieszkańcy Ralewic, w tym dzieci wracające ze szkoły, mogą teraz bezpiecznie wysiąść z autobusu. Koszt prac to prawie 5,5 mln zł.

- Tak powinny wyglądać drogi w XXI wieku i taki powinien być poziom bezpieczeństwa na drogach publicznych jak tutaj, w Ralewicach - mówił poseł Piotr Polak. - Cieszę się, że samorząd województwa w sposób szczególny pochylił się nad tematem bezpieczeństwa na drogach.

W konferencji uczestniczyli radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Więckowska, samorządowcy z gminy Zadzim, a także mieszkańcy Ralewic.

- Dzięki tej przebudowie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu na pewno się zwiększyło, to nas bardzo cieszy – mówił wójt Krzysztof Woźniak.

- W naszej miejscowości jest o wiele bezpieczniej, ale też po prostu piękniej - dodała Edyta Stępińska, sołtys Ralewic. – Każdy, kto tędy przejeżdża jest zdziwiony, że zrobiło się jak w mieście.

To nie jedyna inwestycja Województwa Łódzkiego w infrastrukturę drogową w powiecie poddębickim. W 2022 r. do użytku oddana została obwodnica Pragi w ciągu DW nr 703. Powstał wówczas prawie półtorakilometrowy odcinek bezpiecznej drogi. Z kolei w ramach walki z wykluczeniem komunikacyjnym i przy wsparciu rządowych środków z Polskiego Ładu samorząd województwa wyremontował też prawie 10-kilometrowy odcinek drogi między Siedlątkowem a Krępą w ciągu drogi wojewódzkiej 478.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: