Bal na uniejowskim rynku

D34A6428
fot. Urząd Miasta Uniejów

W dniu 13 lipca rynek w Uniejowie zamienił się w scenę dla pokazu tanecznego, który zabrał widownię w podróż do XVIII w. Widowiskowe tańce dworskie: poloneza i newcastle zaprezentował zespół tańca historycznego Chorea Antiqua.

Artystyczne wydarzenie odbyło się o godz. 18.00. Członkowie zespołu muzyką i barwnymi strojami z epoki przenieśli widzów w świat, którego już nie ma. W świat dawnej elegancji, etykiety dworskiej, dostojeństwa i umiaru w zachowaniu, tajemniczych flirtów, romantyzmu.

Zespół Tańca historycznego Chorea Antiqua powstał w 1988 r. przy Klubie Tanecznym FAN – TAN, a jego kierowniczką i założycielką jest Maria Czerwińska, która zdobywała umiejętności i doświadczenie pod okiem choreografów francuskich i włoskich. Za swoją działalność w dziedzinie kultury została odznaczona przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury", przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci medalem Henryka Jordana, a przez dzieci za działalność charytatywną Orderem Uśmiechu.

Obecnie Zespół jest częścią Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA, która popularyzuje dogoterpapię w Polsce i na świecie oraz organizuje kursy dla przyszłych dogoterapeutów. Fundacja dzieli się na trzy sekcje: dogoterapię, sportowy klub psów zaprzęgowych i zespól tańca historycznego.

Od ponad 30 lat zespól popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich, w barwnych strojach z epoki, począwszy od renesansu poprzez barok aż po wiek XIX. Artyści wielokrotnie gościli na prestiżowych imprezach i festiwalach, brali również w rekonstrukcjach bitew.

Od 2014 r Fundacja CZE-NE-KA i Zespół CHOREA ANTIQUA organizują Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Właśnie poloneza oraz angielski taniec newcastle zaprezentowano na uniejowskim rynku. Piękne brzmienie oryginalnych dawnych instrumentów oraz interesujące kostiumy tancerzy sprawiły, że spektakl został przyjęty bardzo ciepło przez publiczność.

Według legendy nazwa polonez sięga XVI w., kiedy na tronie zasiadał Henryk Walezy. Na przybycie władcy do Krakowa przygotowano uroczyste przyjęcie, jako że młody władca znany był ze swojego upodobania do pląsów. Zaproponowano taniec, który zachwycił króla. Dostojny korowód pełen ukłonów, w którym tancerze ujmowali swoje tancerki za dłonie i wspólnie składali pokłon władcy, tak bardzo oczarował Henryka Walezego, że choć abdykował do Francji, zabrał ze sobą nuty „danse polonaise".

Nie wiadomo, kiedy polonez zatańczono po raz pierwszy i jak ukształtowała się jego nazwa, ale niewątpliwie podbił serca i dwory ówczesnej Europy dostojną postawą mężczyzn i delikatną postawą kobiet. Na salonach była to także jedyna okazja, by poznać przyszłą małżonkę, poflirtować czy ubić interes.

Członkowie zespołu opowiadali o strojach, które sami szyją na podstawie pochodzących z epoki dokumentów. Zaprezentowali prawdziwe jedwabne pasy kontuszowe, haftowane na XVII-wiecznych krosnach. Piękne widowisko zatem oprócz wymiaru artystycznego spełniło również funkcję edukacyjną.

Gościem specjalnym pokazu był pies dogoterapeuta, pracujący na co dzień w szpitalu, w diagnostyce uszkodzeń okołoporodowych. Puchaty czworonóg przypadł do gustu szczególnie najmłodszej części publiczności.

- Jest nam niezmiernie miło móc wystąpić przed Państwem. Jesteśmy w mocno okrojonym składzie, ponieważ wracając z innego występu postanowiłam zabrać kilkoro przyjaciół do miasta, w którym zakochałam się wiele lat temu i po dziś chętnie wracam. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie, za zaproszenie ze strony władz miasta i niezwykle szybkie działanie, aby zorganizować dzisiejsze wydarzenie – mówiła na koniec Maria Czerwińska.

Widowisko oklaskiwano gromkimi brawami. Artyści chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć. Niestety, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, nie można było zaangażować mieszkańców i zaprosić ich do wspólnego odtańczenia poloneza.

Galeria zdjęć w TYM MIEJSCU.

źródło: UM Uniejów