„Babcia sobie zaczeka” – w Uniejowie uczyli się, jak nie dziadurzyć

D34A9479-800x534
fot. UM Uniejów

W Uniejowie odbyty się warsztaty „O słowach i godności" adresowane m.in. do instytucji pracujących z osobami starszymi. Dwudniowe wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie „Forum 4 Czerwca" wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Uniejowie.

Warsztaty odbyły się 2 i 3 czerwca w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa. Jego uczestnikami byli m.in. pracownicy MGOPS-u, urzędu miasta, biblioteki oraz uniejowskiego uzdrowiska, a także słuchacze Uniejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, innymi słowy przedstawiciele instytucji, w których pracuje się ze starszymi osobami.

Celem wydarzenia było podwyższenia świadomości języka używanego wobec osób starszych oraz nabycie umiejętności rozpoznawania tzw. ,,dziadurzenia" i reagowania na protekcjonalny styl komunikacji w roli świadka tego zjawiska.

Dziadurzenie – to słowo, które ma dopiero dwa lata w języku polskim i oznacza język dyskryminujący osoby starsze. Jeśli urzędniczka mówi do 90-letniej kobiety: „Niech mi babcia to da, ja znajdę szybciej", to prawdopodobnie ma poczucie, że pomaga osobie starszej, a nie że ją poniża. Ale z perspektywy seniorki wygląda to inaczej. To dyskryminacja i odbieranie godności.

Warsztaty poprowadziły Magdalena Skrzydlewska ze Stowarzyszenia „Forum 4 Czerwca", które walczy z ageizmem oraz Lena Rogowska-Lewandowska, trenerka równościowa zajmująca się przeciwdziałaniem wykluczeniu i przemocy.

,Język wpływa na nas. Dzisiaj będziemy trochę się temu przyglądać, trochę tego doświadczać. Język wpływa na to, co myślimy o sobie, jak siebie postrzegamy i jak postrzegamy innych. Słowa mają ogromną moc – mówiła pani Lena Rogowska – Lewandowska.

W trakcie spotkania rozwinięto dyskusję na temat stereotypów, ich wpływie na komunikację społeczną i o naturze człowieka. Uczestniczy odgrywali scenki, podczas których uczyli się rozpoznawać dziadurzenie oraz na niego reagować.

Warsztaty prowadzone są w oparciu o autorski scenariusz opracowany w ramach projektu „Język wobec starości – szacunek w praktyce" realizowanego z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca.

Celem projektu jest przeciwdziałanie używaniu wobec osób starszych dyskryminującego języka elderspeak (a także wprowadzenie do języka polskiego nowych terminów – „dziadurzenie" i „gerontomowa" – jako tłum. ang. „elderspeak").

Projekt realizowany jest na terenie województwa łódzkiego w siedmiu gminach: Drzewicy, Inowłodzu, Łasku, Łowiczu, Opocznie, Uniejowie i Żarnowie od stycznia 2021 roku do października 2022 roku.

Źródło: UM Uniejów