Adam Sztaba ponownie w Uniejowie

DSC_0664
fot. UM Uniejów

Uniejowska Grupa Wokalna po raz drugi bierze udział w projekcie Most the Music, który realizowany jest przez Fundację „Most the Most" we współpracy z gminą Uniejów. Młodzi wokaliści przygotowania do koncertu finałowego zaplanowanego na połowę przyszłego roku rozpoczęli od spotkania z uznanym polskim kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, producentem muzycznym – Adamem Sztabą. 

Podczas pierwszego w tej edycji spotkania z muzykiem dzieci i młodzież z terenu gminy Uniejów pod okiem maestro ćwiczyły dwa utwory – jeden już im znany, bo pochodzący z ubiegłorocznego repertuaru – „Psalm stojących w kolejce" Krystyny Prońko oraz drugi całkiem nowy dla wokalistów – „Nauczmy się żyć obok siebie" Zbigniewa Wodeckiego. Aranżację zarówno do wspomnianych dwóch utworów, jak i wszystkich, które ćwiczone będą przez Uniejowską Grupę Wokalną na kolejnych zajęciach, przygotował oczywiście nasz dzisiejszy gość.

To nie pierwsze spotkanie młodych artystów z Adamem Sztabą. Muzyk już w zeszłym roku był dyrektorem artystycznym projektu i kilka razy prowadził w Uniejowie warsztaty wokalne. Nie dziwi więc fakt, że dzieciaki bardzo czekały na jego kolejną wizytę w naszym mieście.

Uniejowska Grupa Wokalna, prowadzona na co dzień przez Renatę Białek i Marcina Jaśkiewicza, w tym roku została powiększona o kolejne osoby i tak w składzie znajduje się łącznie 46 osób, w tym troje przedszkolaków.

Most the Music to program edukacji muzycznej stworzony z myślą o rozwijaniu talentów muzycznych u dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Zakłada on ich aktywizację poprzez udział w nieodpłatnych zajęciach muzycznych, które odbywają się z udziałem profesjonalnych trenerów śpiewu. Wśród uczestników tegorocznego projektu znajdują się dzieci nie z czterech (jak było to w zeszłym roku), ale aż z ośmiu gmin/powiatów. Oprócz gminy Uniejów będą to chóry z: Binarowej, Cieszanowa, Dzierżoniowa, Dziewkowic, Kruszyna, Niećkowa i Rudy Śląskiej. W koncercie finałowym na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach stanie zatem wyjątkowa liczna grupa, licząca około 200 wokalistów.

Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Źródło: UM Uniejów