95 lat jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożniatowie

DSC_9629
fot. UM Uniejów

W tym roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożniatowie obchodzi jubileusz 95- lecia istnienia. Z tej okazji Prezes OSP Rożniatów oraz druhowie jednostki zorganizowali jubileuszową uroczystość. Była to doskonała okazja do tego, aby się spotkać i podsumować ponad dziewięć dekad działalności jednostki. 

Wydarzenie zgromadziło strażaków ochotników, członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, sołtysów miejscowości zrzeszonych w OSP Rożniatów oraz przyjaciół i sympatyków jednostki. Wśród gości znaleźli się m.in. Członka Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP oraz Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Oddziału ZOSP RP -dh Krzysztof Janiak, Burmistrz Uniejowa – Józef Kaczmarek, Komendant Gminny OSP – dh Konrad Bączyk, Proboszcz Parafii w Wielenienie ks. Jarosław Olszewicz, Radny Rady Powiatu Poddębickiego i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Uniejowie – Piotr Kozłowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wieleninie – Ewa Kolasa, Radny Rady Miejskiej w Uniejowie – Roman Dudkowski, Dyrektor MGOK – Robert Palka.

Wydarzenie miało uroczysta charakter. Jubileusz poprowadził Prezes OSP w Rożniatowie – dh Wiesław Pawłowski a Dowódcą Uroczystości został Naczelnik OSP Rożniatów –dh Gabriel Milczarek.

Choć nikt z obecnych na uroczystości nie pamięta momentu powstania jednostki, to zachowane dokumenty, opowieści rodzinne oraz wspomnienia byłych członków straży pozwoliły odtworzyć historię „ jubilatki". Podczas jubileuszu rys historyczny OSP w Rożniatowie przybliżyła druhna Małgorzata Jaskuła.

Początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożniatowie to rok 1928, kiedy to powstaje pierwszy oddział liczący 22 czynnych członków na czele z pierwszym prezesem Józefem Chodakiewiczem. Straż zaczyna się rozwijać, ale po 11 latach działalności nadchodzi wojna. Jednostkę przyjmuje okupant a jej pracami zaczyna kierować Niemiec. Strażacy głęboko wierzą, że jeszcze kiedyś będą polską strażą pożarną. Dlatego zaraz po wojnie z 1946 roku jednostką ponownie zaczyna kierować druh Chodakiewicz. Strażacy nabywają plac pod remizę, organizują życie kulturalne podnoszą swoją gotowość bojową oraz likwidują ślady okupacji. Barak nabyty po Hitlerjugend służy im za pierwszą remizę. W kolejnych latach rozwijają swoją działalność. W 1950 roku nabywają pierwszy samochód a w 1955 roku państwo Sulikowscy przekazują im działkę pod budowę strażnicy, której budowa rozpoczyna się 3 lata później. W 1964 roku jednostka przynosi się do nowo wybudowanego budynku, rok później montują pierwszą elektryczną syrenę. Z roku na rok strażacy ochotnicy rozwijają działalność jednostki korzystając z każdej okazji, aby ją doposażyć. W 2007 roku, po 79 latach działalności w jednostce ufundowano i poświęconą sztandar.

W ostatniej dekadzie dokonano wymiany dachu na remizie, przeprowadzono kapitalny remont sali i garaży. Druhowie ułożyli również kostkę chodnikową, zamontowali plac zabaw dla dzieci oraz ustawili altany. W roku jubileuszowym wykonano dach na garażach z blachy trapezowej z dociepleniem stropu.

Jednostka staje się organizacją, wokół której koncentruje się życie kulturalne Rożniatowa i okolicy. Cyklicznie organizowany jest przez druhów „Strażacki Mikołaj i Dzień Babci i Dziadka" a także „Piknik strażacki bez granic". Dumą jednostki jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca 14 członków, w której jest aż pięć par bliźniaczych.

To, że jednostka obchodzi tak zacny jubileusz to zasługa ludzi, którzy ją tworzą. Podczas wydarzenia było dużo wzruszeń towarzyszących wspomnieniom o tym jak, OSP Rożniatów przezwyciężało napotykane problemy. Tak było podczas ostatniej inwestycji, kiedy to jednostka zdobyła fundusze i materiały na dach, ale osobiste tragedie, które spotkały Druha Prezesa i Druha Naczelnika postawiły inwestycję pod znakiem zapytania. W tym czasie druhowie i mieszkańcy zrozumieli, że jest to czas wyjątkowej mobilizacji, wzięli sprawy w swoje ręce i wszyscy ruszyli do pracy. Inwestycja została zakończona a Prezes OSP – Wiesław Pawłowski podczas jubileuszu z wielkim wzruszeniem dziękował wszystkim za ten szczególny wysiłek.

W ramach podziękowania za pracę uhonorowano strażaków jednostki odznaczeniami i medalami. Wręczono również specjalne medale tym, którzy w najtrudniejszych momentach zawsze wyciągali pomocna dłoń.

Druhowie we wspomnieniach docenili również pracę i ogromny wysiłek swoich poprzedników, którzy przez dekady budowali jednostkę. Szczególne słowa wypowiedział w tym temacie Naczelnik OSP Rożniatów dh Gabriel Milczarek:

Doceniamy ogrom pracy, jaki włożyli nasi poprzednicy w budowę remizy. Jak pokazuje historia nasza wieś i nasza jednostka potrafiła się zmobilizować i potrafiła stanąć na wysokości zadania. Ofiarność strażaków oraz mieszkańców wsi niejednokrotnie przyczyniła się do niskich nakładów finansowych, jakie mogłaby ponieść gmina, wykonując dużo prac samemu. Dlatego dziś musimy przedłużyć dzieło naszych przodków, aby ich ciężka praca nie poszła na marne. I choć w naszych szeregach wykruszyło się wielu druhów, to musimy pracować dalej, aby przedłużyć ich działania. Jako Naczelnik widzę potencjał w naszej jednostce zarówno w tych starszych jak i w młodszych, którzy chcą podtrzymać tradycje i naszą pracę na rzecz naszej wsi. Myślę, że są godnymi następcami naszych poprzedników. Myślę, że będziemy dalej kontynuować to, co zaczęli oni i myślę, że ich nie zawiedziemy. 

Jubileuszowi towarzyszyła wyjątkowa wystawa. Zaprezentowano na niej sprzęt z początków działania jednostki oraz jego niezwykłe historie. Podziwiać było można będącą 90 lat na stanie OSP ręczną sikawkę z podwoziem zakupioną w 1933 roku od Dąbskiej OSP oraz hełm stalowy strażacki z 1939 roku znaleziony podczas remontu remizy w fundamencie schodów. Druhowie wyeksponowali również 65-letnią motopompę, którą otrzymali w 1958 roku, a którą w roku 2018, po złych kolejach losu, odnaleziono leżącą w sianie z przeznaczeniem na złom. Na wystawie można było zobaczyć również prądownicę zakupioną razem z sikawką w 1933 roku, która do dzisiaj używana jest podczas zawodów pożarniczych.

Jak na prawdziwy jubileusz przystało uroczystość zakończyła się wspólną biesiadą. Był to czas rozmów, wspomnień i wspólnego świętowania. Były również pierwsze tańce, przy dźwiękach płynących ze sprzętu nagłaśniającego ufundowanego przez Burmistrza Uniejowa.

Druhny i druhowie strażacy podczas jubileuszu wyrażali jedno życzenie, żeby Ochotnicza Straż Pożarna w Rożniatowie nie zaginęła ze względu na brak obsady. Z okazji jubileuszu Druhnom i Druhom strażakom z Jednostki OSP w Rożniatowie życzymy nieustającego zdrowia oraz tego, aby spełniły się ich największe marzenie o tym, aby młode pokolenie mając za wzorze dzisiejszych strażaków ochotników kontynuowało ich działalność.

Źródło: UM Uniejów