[ZDJĘCIA] Wszyscy Święci balują… w szkole. Dzieci przebrały się za postaci chrześcijańskie

W dniu 31 października w Szkole Podstawowej w Uniejowie odbył się bal. Nie był to jednak zwykły bal, tylko bal Wszystkich Świętych.


Bal Wszystkich Świętych – i nie chodzi wcale o hit Budki Suflera – stanowi alternatywę dla imprez organizowanych z okazji Halloween. Kościół, który nie jest zwolennikiem przebrania się za wampiry, kościotrupy i inne strachy, od kilku lat proponuje alternatywę będącą odpowiedzią na obchody wigilii 1 listopada. Mowa o Balu Wszystkich Świętych, znanym również jako Holy Wins (Święty zwycięża). Mimo że w swym brzmieniu Holy Wins jest niemal homofonem Halloween, w warstwie znaczeniowej radykalnie odcina się od pogańskiego zwyczaju, promując świętość oraz celebrowanie pamięci o katolickich świętych. Dzieci i młodzież mają okazję przebrać się, ale nie za wampira, upiora itp., lecz postać wywodzącą się z tradycji chrześcijańskiej.


Dlaczego właśnie bal, skoro współczesna tradycja utwierdza nas w przekonaniu że 1 listopada należy do jednego z najsmutniejszych dni w roku? W tradycji Kościoła to bardzo uroczysty i radosny dzień, wspomina wszystkich świętych, także tych, których imion nie znamy. To także moment, który przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości.Uroczyście i radośnie było również w szkole w Uniejowie. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy na cmentarzu, którą o 16.30 poprowadzili wikariusze uniejowskiej parafii p.w. św. Floriana. Następnie, wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym orszaku do szkoły podstawowej, gdzie czekała na nich zabawa z wodzirejem. Na sali zebrał się cały zastęp aniołów, byli też święci biskupi i papieże, postaci z szopki betlejemskiej.


Dzieciaki doskonale bawiły się zarówno przy współczesnych piosenkach, ale też przy dźwiękach muzyki chrześcijańskiej. W ramach poczęstunku przygotowano specjalnie stoliki ze słodkościami i napojami.To już kolejny taki bal w uniejowskiej szkole. Mimo że oparty na zabawie, posiada wartość dydaktyczną – przybliża uczniom postaci świętych, stawia ich jako wzór postępowania i zaszczepia w młodym pokoleniu pozytywne wartości i przesłania. Pokazuje także, że świętość nie musi być nudna i może być osiągalna dla zwykłego człowieka.Organizatorami Balu była Parafia p.w. św. Floriana w Uniejowie z ks. Infułatem Andrzejem Ziemieśkiewiczem oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Uniejowie z Dyrektorem Piotrem Kozłowskim i Wicedyrektorami Agnieszką Kaczmarek i Januszem Stawickim.


Zdjęcia: TUTAJ

Zobacz także

Za nami Spartakiada Łódzka – I Drużynowy…

Już dzisiaj inauguracja Poddębickiej Lig…

Pocztówka z Grecji. Uczniowie z poddębic…

Rusza zbiórka charytatywna "Widzew …

Rekordowe wyniki naszych wędkarzy na 101…

Wolność kocham i rozumiem. Podwojone obc…

Dwanaście drużyn powalczy w Poddębickiej…

Wypadek w Wierzbówce. Samochód wylądował…

Ner Poddębice: Rocznik 2010 bliski mistr…

Zderzenie dwóch osobówek w Uniejowie. …

Teatr, śpiew, wspólna modlitwa. Uniejows…

[ZDJĘCIA] Obchody Święta Niepodległości …

Narodowe Święto Niepodległości. Strażacy…

Ner Poddębice: Minimalna porażka w Piotr…

Pościg w powiecie poddębickim. Z zawrotn…

Pogrzeb Szczepana Ścibora po 67 latach. …

Uwaga kierowcy! Od dzisiaj zmiany w prze…

Wybuch gazu w Uniejowie. Mężczyzna z opa…