[ZDJĘCIA] W Kolegiacie w Uniejowie znowu pojawiły się rusztowania

Kolegiata wciąż pięknieje. Do uniejowskiej świątyni ponownie zawitali konserwatorzy. Tym razem prowadzonych jest kilka działań jednocześnie.


Znana mieszkańcom Uniejowa firma Stacco Art. Pani Moniki Bystrońskiej – Kunat po raz kolejny pracuje w Uniejowie. W poniedziałek 30 września ustawiono rusztowania pod kątem prac konserwatorsko – restauratorskich łuku zamykającego od góry nawę kościoła od prezbiterium, tzw. łuku tęczowego. Zakres prac obejmuje usunięcie warstw wtórnych, które odsłonią malowidło autorstwa L. Zdziarskiego z ok 1904 r., przedstawiające procesję związaną z przeniesieniem relikwii bł. Bogumiła do kolegiaty Uniejowskiej.

Następnym etapem będzie konsolidacja zachowanego malowidła oraz uzupełnienie i wzmocnienie ubytków tynku i warstwy malarskiej. Mimo że pracownicy pracują dopiero kilka dni, wygląda na to, że obraz zachował się w dużym stopniu, co znacznie ułatwi odrestaurowanie kompozycji. W miarę usuwania warstw wtórnych farby powoli wyłaniają się kolejne fragmenty w ciepłych barwach sepii. Do konserwacji zostaną użyte specjalne farby renowacyjne do tynków, oddychające, paroprzepuszczalne – w kościele jest zawsze dużo wilgoci, do tego panują niskie temperatury zimą, dlatego należy użyć specjalnych farb, aby zachowały one swoje właściwości przez cały rok – mówi p. Monika Bystrońska – Kunat.


Prace przy łuku mają się zakończyć do końca bieżącego roku. Parafia otrzymała na ten cel 69 300 zł dofinansowania, natomiast całkowity koszt oszacowano na 180 000 zł. Na czas trwania prac prezbiterium nie zostanie wyłączone z użytkowania. Pomimo ustawionego rusztowania, konserwatorzy będą pracować na górze, ale bez większych utrudnień dla wiernych.


Jednocześnie w pracowni trwają prace przy konserwacji i restauracji gotyckich drzwi głównych, których koszt wyniesie 90 000 zł. Drzwi dwuskrzydłowe, dębowe, obite są plecionką z ozdobnych metalowych pionowych i poziomych listew mocowanych nitami. Na czas trwania renowacji w świątyni znajdują się metalowe drzwi zastępcze, a te właściwe powinny wrócić do końca bieżącego roku.


Poza tym, w ostatnich dniach do Kolegiaty przywieziono odnowioną ramę, która mogła niegdyś być częścią ołtarza (niestety niezachowanego) i stanowić jego retabulum. Ozdobna rama datowana jest na okres barokowy, jednak część elementów wskazuje na to, że jej autor inspirował się w dużym stopniu wcześniejszą epoką artystyczną, a więc renesansem. Świadczą o tym np. typowe dla epoki główki aniołów ze złotymi włosami, znajdujące się po każdej stronie ramy. Jeden z nich stanowi ciekawostkę – na twarzy znajdują się wyraźnie widoczne ślady po ospie. Nie wiadomo, co kierowało zamysłem autora. Być może w ten sposób chciał nawiązać do jakiejś lokalnej epidemii, która dotknęła jego region. Są to jedynie przypuszczenia, ale zważywszy na fakt, że w zamierzchłych czasach nawet niewielka infekcja mogła zdziesiątkować mieszkańców danego obszaru, być może ślady na twarzy aniołka mają charakter upamiętniający jakieś konkretne wydarzenie.

Co więcej, gdy ks. Infułat odnalazł zabytek, w ramie znajdował się obraz św. Rocha, ale sam obraz jest wtórny, jako że datowany na początek XIX w (dokładnie na rok 1901, a jego autorem jest Jan Grott). Rama natomiast najprawdopodobniej poświęcona była osobie św. Wawrzyńca, ponieważ na dole znajduje się nastawa ze sceną męczeńskiej śmierci Świętego na rozżarzonych kratach. Zdobienie ramy automatycznie nasuwa wniosek, że obraz główny nawiązywał do dolnego przedstawienia. Wawrzyniec jest czczony jako patron ubogich, Uważano, że chroni od pożarów i pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Zatem, również jego postać może mieć związek z osobliwą główką wspomnianego aniołka.

Malowidło było bardzo zniszczone, dlatego podczas wykonywania rekonstrukcji w ubytkach malarskiego przedstawienia męczeńskiej śmierci konserwatorzy zwrócili się do różnych przedstawień tej sceny w sztuce, m.in. do „Męczeństwa św. Wawrzyńca", które wyszło spod pędzla Tycjana.


Aktualnie rama znajduje się w Kaplicy Krzyża, ale już wkrótce zawiśnie niedaleko konfesji św. Bogumiła. Jaki obraz ją wypełni? Na chwilę obecną nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, ale wiele wskazuje, że będzie to wizerunek św. Bogumiła, namalowany na podstawie sarkofagu, z tym, że w pozycji stojącej. Całkowity koszt ramy wynosi 50 000 zł, ale parafia otrzymała od Starostwa Powiatowego w Poddębicach subwencję w wysokości 13 000 zł.
Na tym nie koniec. Jeszcze w tym roku zdemontowane będą elementy ambony i przewiezione do pracowni. Prace przy elementach pozostawionych w kościele prowadzone będą od wiosny.


W międzyczasie do renowacji oddawane są kolejne ławki. Wprawdzie nie są one wpisane w rejestr zabytków, więc prace mogą być przeprowadzone w takim tempie i zakresie, na jakie pozwolą środki. Część z nich zyskała już nowe życie oraz barwę, która komponuje się spójnie z odrestaurowanymi konfesjonałami i stallami.


Kolegiata pięknieje w ferworze prac. Podczas gdy o wnętrze świątyni zabiega jej gospodarz ks. infułat A. Ziemieśkiewicz, gmina z włodarzem Uniejowa na czele podjęła się zadania aranżacji terenu wokół Kolegiaty. Dwie inwestycje (oświetlenie obiektu i zagospodarowanie terenu) będą miały za zadanie wyeksponować piękno zabytkowego kościoła i podkreślić jego walory architektoniczne.


A.Ow.

Część zdjęć udostępniona dzięki uprzejmości p. Moniki Bystrońskiej – Kunat.


Zobacz także

Już dzisiaj finał Poddębickiej Ligi Halo…

Ner Poddębice: Sparingowa wygrana z Włók…

UWAGA: Praca! Animex poszukuje pracownik…

Ner Poddębice: Turniejowe wojaże poddębi…

Współpraca poddębickiej policji z placów…

Remont budynku Przedszkola Miejskiego w …

Pożar na placu składowym w Zagórzycach. …

Już w niedzielę Otwarty Gminny Strażacki…

Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Poddębi…

Uwaga! Kładka już zamknięta. Ponowne otw…

Orlen Przedszkoliada Tour zawita do Podd…

W Uniejowie debatowano nad finansowaniem…

Jubileusz 50-lecia Orkiestry OSP Spycimi…

Uprowadzono 10-letniego chłopca. Policja…

Decydująca faza Poddębickiej Ligi Halowe…

[ZDJĘCIA] Siłownia przy Szkole Podstawow…

Apel do kierowców i pieszych: Zwolnij - …

Fundusze na kulturę, czyli Bardzo Młoda …