Wolność kocham i rozumiem. Podwojone obchody Święta Niepodległości w Wilamowie

Przypadające tego roku w poniedziałek Święto Niepodległości ucieszyło zapewne wszystkie osoby, które cenią sobie długie weekendy. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej wykorzystali okazję, by niepodległość świętować dwa razy – w piątek podczas szkolnej akademii, a w poniedziałek przy Dębie Pamięci przed kościołem parafialnym oraz na mszy w intencji Ojczyzny.


W piątek, 8 listopada w Szkole Podstawowej w Wilamowie uczczono 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku. Akademia została przygotowana pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem". Uroczysty apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego.


Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią – Wioletą Pietrzykowską. Zaprezentowali oni spektakl muzyczno-poetycki, którym chcieli wzbudzić w słuchaczach refleksję nad WOLNOŚCIĄ. Młodzież zaprezentowała swoje talenty w piosenkach: „Mój kraj jest naj", „Niepodległa, niepokorna", „Tak jak ptaki". Wyrecytowana poezja relacjonowała wydarzenia z czasu zaborów i walki o niepodległość Polski. Całość dopełnił taniec z barwami ojczyzny. Przedstawienie wzruszyło i wprowadziło młodszych i starszych w nastrój patriotyczny. Publiczność w ciszy i w skupieniu obejrzała przedstawienie, a na zakończenie nagrodziła artystów gromkimi brawami.


Ponadto szkoła w Wilamowie przystąpiła do akcji „Szkoła do hymnu", dlatego jeszcze tego samego dnia, o godzinie 11:11, wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego".

W poniedziałek, 11 listopada uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Wilamowie wzięli udział w parafialnych obchodach Święta Niepodległości. Kolumna, prowadzona przez Poczet Sztandarowy oraz drużynę zuchów „Wilamowskie Skrzaty", około godziny 11:00 przeszła spod szkoły w kierunku kościoła, przed którym zebrali się już wierni oraz ministranci z ks. Bogusławem Karasińskim. W uroczystości uczestniczyły także Poczty Sztandarowe jednostek strażackich, działających na terenie parafii: OSP Wilamów i OSP Cichmiana (gm. Dąbie).


Rozpoczęcie nabożeństwa w intencji Ojczyzny poprzedziła modlitwa za bohaterów walk o niepodległość, którą odmówiono w miejscu pamięci, znajdującym się na placu przed kościołem. Ksiądz proboszcz powitał zebranych i w krótkim wstępie przybliżył symbolikę otoczenia, w którym się znajdują: Grotę Matki Bożej z Loudr, która została wzniesiona z kamieni przyniesionych przez wiernych, a także Dąb Pamięci poświęcony Antoniemu Paczesnemu, mieszkańcowi Wilamowa, zastrzelonego przez żołnierzy radzieckich.


Polecając boskiej opiece dusze wszystkich rodaków poległych w walkach o Niepodległość, ks. Bogusław odmówił modlitwę, a delegacje Pocztów Sztandarowych złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów. Po wejściu do kościoła odbyła się uroczysta msza w intencji Polaków i Ojczyzny. Nabożeństwo – w samo południe – zakończyło wspólne wykonanie Hymnu.


Wyjątkowo słoneczna pogoda w miniony poniedziałek sprzyjała obchodom zaaranżowanym na zewnątrz, ale z uwagi na porę roku, termometr tego dnia wskazywał nie więcej jak kilka stopni Celsjusza powyżej zera. Toteż, po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości z chęcią skorzystali z zaproszenia Pani Dyrektor na kawę, herbatę i słodkie wypieki, które przygotowały Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Zobacz także

Uwaga kierowcy! Jutro duże działania pol…

Sprawdź czy możesz uratować komuś życie…

[ZDJĘCIA] Jarmark w Uniejowie, czyli wee…

Spędź Mikołajki z Poddębicką Ligą Halową…

[WIDEO] Dendrolog radzi, jak wybierać ch…

Pijany jechał Cinquecento. Ponadto był p…

Od jutra duże zmiany w ustawie "Pra…

Kino Remiza: W sobotę "Dobra zmiana…

Biała Barbórka w Poddębicach. Świętowali…

Poddębice: Auto jechało "zygzakiem…

Przebudowano drogę powiatową na odcinku …

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Po…

Tak Pomagam. Siedemnasta edycja zbiórki …

IV Międzynarodowe Forum Inteligentnego R…

„Zakolęduj z harcerzami”. Wigilia harcer…

Mikołajkowy weekend atrakcji w Termach. …

Bezpieczeństwo i porządek publiczny na t…

Gminny Dzień Seniora w OSP Uniejów. Życz…