Uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora w Dęblinie

W dniach 5-6 listopada 2019 roku w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie odbędą się uroczystości pogrzebowe (po 67 latach) byłego Komendanta „Szkoły Orląt" śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora, w czasie których zostanie oficjalnie ogłoszona pośmiertna nominacja generalska Szczepana Ścibiora.


W uroczystościach wezmą udział najwyższe władze państwowe, samorządowe oraz wojskowe, w tym m.in. Burmistrz Uniejowa, przedstawiciele Rady Miejskiej w Uniejowie i Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie wraz z delegacją uczniów ze sztandarem szkoły.


Pierwszego dnia uroczystości zaplanowana została Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Płk pil. Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim". Późnym popołudniem zostanie przywieziona trumna ze szczątkami do Lotniczej Akademii Wojskowej i powitanie śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora w murach Uczelni oraz przejazd konduktu żałobnego po terenie Lotniczej Akademii Wojskowej i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz wystawienie trumny w Pałacu Jabłonowskich.


Drugiego dnia trumna zostanie wystawiona w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego i w samo południe rozpocznie się Msza żałobna.


Śp. gen. bryg. pil. Szczepan Ścibior zostanie pochowany na placu przy Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej.


Grób został zaprojektowany w taki sposób, aby spoczywający w nim generał był zwrócony w stronę Uniejowa – swojego rodzinnego miasta.


Generał brygady pilot Szczepan Ścibior w latach 1947–1951 był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 9 sierpnia 1951 r. został aresztowany przez oficerów Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. 13 maja 1952 r. wyrokiem Najwyższego Sadu Wojskowego został skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 r. Dopiero w 2017 r., dzięki badaniom i pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

Zobacz także

Za nami Spartakiada Łódzka – I Drużynowy…

Już dzisiaj inauguracja Poddębickiej Lig…

Pocztówka z Grecji. Uczniowie z poddębic…

Rusza zbiórka charytatywna "Widzew …

Rekordowe wyniki naszych wędkarzy na 101…

Wolność kocham i rozumiem. Podwojone obc…

Dwanaście drużyn powalczy w Poddębickiej…

Wypadek w Wierzbówce. Samochód wylądował…

Ner Poddębice: Rocznik 2010 bliski mistr…

Zderzenie dwóch osobówek w Uniejowie. …

Teatr, śpiew, wspólna modlitwa. Uniejows…

[ZDJĘCIA] Obchody Święta Niepodległości …

Narodowe Święto Niepodległości. Strażacy…

Ner Poddębice: Minimalna porażka w Piotr…

Pościg w powiecie poddębickim. Z zawrotn…

Pogrzeb Szczepana Ścibora po 67 latach. …

Uwaga kierowcy! Od dzisiaj zmiany w prze…

Wybuch gazu w Uniejowie. Mężczyzna z opa…